17/09/2020
3ple-G 14 5 12 11 - 42 -
Το Τρίτο Φύλο 10 9 5 13 - 39 -

Με το… δεξί οι 3ple-G!

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, οι 3ple-G έδειξαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και επικράτησαν 42-39 του Τρίτου Φύλου, ξεκινώντας ιδανικά τη νέα αγωνιστική περίοδο. Οι δύο ομάδες είχαν πολλά νεκρά διαστήματα στην απόδοση τους, ήταν αρκετά επιρρεπείς στο λάθος και σε ελάχιστα σημεία βρήκαν ρυθμό. Παρόλα αυτά, οι 3ple-G ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος.

Ισορροπημένο ήταν στο μεγαλύτερο μέρος το πρώτο δεκάλεπτο. Το Τρίτο Φύλο έδειξε διάθεση να τρέξει, όποτε έβρισκε ευκαιρίες, όμως ήταν αρκετά βιαστικό στις επιλογές του στην επίθεση. Αντίθετα, οι 3ple-G διάβασαν καλύτερα το παιχνίδι στην επίθεση, βρήκαν σκορ και πίσω από τα 6.75μ., πράγμα που δεν κατάφερε ο αντίπαλος και προηγήθηκαν με 14-10 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το Τρίτο Φύλο ανακάτεψε την… τράπουλα και με την επιστροφή του Παπαχρήστου στο παρκέ βρήκε λύσεις και ρυθμό στην επίθεση. Επιπλέον, έκανε μεγάλη ζημιά στον αντίπαλο με τα επιθετικά ριμπάουντ, αφού είχε δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες που κατέληγαν σε καλάθια. Αποτέλεσμα ήταν όχι απλά να “ροκανίσει” τη διαφορά, αλλά να ισοφαρίσει σε 19-19, που ήταν και το σκορ του πρώτο ημιχρόνου. Για τους 3ple-G η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική. Εκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, δεν είχαν συγκέντρωση και ουσιαστικά “γκρέμισαν” ότι είχαν “χτίσει” στην πρώτη περίοδο.

Το Τρίτο Φύλο συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη. Με ακόμη περισσότερη ένταση στην άμυνα, αλλά και σκορ από την περιφέρεια μπήκε σε θέση οδηγού (21-26), όμως το πιο σημαντικό ήταν πως ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση. Από την άλλη πλευρά οι 3ple-G κυκλοφορούσαν εξαιρετικά τη μπάλα στην επίθεση και έβρισκαν ελεύθερα σουτ, όμως ήταν τρομερά άστοχοι. Όλα αυτά στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, αφού από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Με σερί 10-0 πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 31-26.

Η αντίδραση του Τρίτου Φύλου δεν άργησε να έρθει. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση στην άμυνα, ο Μιχαλάκης ήταν εξαιρετικός σε ρόλο οργανωτή και με επιμέρους σκορ 7-2, ισοφάρισαν σε 33-33 έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι 3ple-G απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα (7-1 επιμέρους) έχοντας πρωταγωνιστές τους Μπουρνουσούζη και Βαβούδη και πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ (40-34) στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Ακολούθησαν εύκολα λάθη εκατέρωθεν, τα οποία όμως δεν στοίχισαν στους 3ple-G, αφού διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος (42-39), πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της σεζόν.

Συνολικά οι 3ple-G είχαν 16/53 εντός πεδιάς, 3/22 τρίποντα και 7/18 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 33 ριμπάουντ (6-27), μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Από την άλλη, το Τρίτο Φύλο είχε 17/66 εντός πεδιάς, 3/24 τρίποντα και 2/9 ελεύθερες βολές, μάζεψε 50 ριμπάουντ (19-31), μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

3ple-G (Γιαννακάκης): Ράλλης Σ. 6, Αργυρόπουλος 4, Καζαφέρης 3, Σαραντόπουλος 2, Βαβούδης 8, Ράλλης Δ. 2, Σιαράβας 4, Σκούρας 2, Μπουρνουσούζης 11.

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Παντελής, Μιχαλάκης 9 (7ρ., 4α.), Παπαχρήστου 8, Δεληγιάννης 5, Καστρίνιος 6 (8ρ.), Γεωργάκης 2, Γκάτζιας, Σεβαστόπουλος 1, Τσανικίδης, Καρυτιανός 8 (12ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη διάθεση, είχαν ορισμένα καλά διαστήματα, όμως είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα.