18/09/2019
Somalia Pirates 20 5 11 21 - 57 -
West Kings 13 21 20 17 - 71 -

Με το δεξί οι Βασιλιάδες!

Νικηφόρα πρεμιέρα οι Kings του Δημήτρη Μαρφαντά το βράδυ της Τρίτης 17 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, καθώς επικράτησαν με 71 – 57 των Somalia Pirates με πολύ καλή εμφάνιση από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Οι Kings ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 1 – 8 με τρίποντο του Πέζουλα και καλάθια από Κυρμίζογλου και Παπακωνσταντίνου. Οι Σομαλοί όμως στη συνέχεια έτρεξαν σερί 10 – 0 με 8 πόντους του Τρανούλη κι ένα δίποντο του Ντούλη και πέρασαν μπροστά με 13-7.Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα από Δακουτρό και Σταυρούλη όμως οι γηπεδούχοι με Ντούλη, Σωτηρόπουλο και νέο τρίποντο του Τρανούλη διαμόρφωσαν το 20 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μαρφαντά άσκησε τρομερή πίεση σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να δεχτεί μόνο 5 πόντους από Πηλιούνη και Παπαηλιού, ενώ στην επίθεση βρήκε ρυθμό, πέτυχε 21 πόντους με πρωταγωνιστή τον Δακουτρό(9) και βοήθειες από Φωτόπουλο(6), Πέζουλα, Σταυρούλη και Γ.Τσεμπέρη πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 25 – 34.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους και στο δεύτερο ημίχρονο που με σερί 0 – 10 με 8 πόντους του Πέζουλα και δίποντο του Φωτόπουλου φάνηκαν να καθαρίζουν το ματς(25-44).Οι Σομαλοί προσπάθησαν να «μπουν» στον αγώνα με Τρανούλη, Νικολουζάκη, Ντούλη και Παπαηλιού όμως οι Kings δεν είχαν διάθεση για αστεία και με 4 πόντους του Δακουτρού, τρίποντο του Ε.Τσεμπέρη και καλάθι του Γ.Τσεμπέρη διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας(36 – 54).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο καλύτερα με τους Σίμπουρα(4), Στραβοπιεράκο, Τρανούλη, Παπαηλιού, Νικολουζάκη και Πηλιούνη να σκοράρουν αλλά Φωτόπουλος, Σταυρούλης, Πέζουλας και Παπακωνσταντίνου κρατούσαν μπροστά τους Βασιλιάδες με 50 – 65.Στα τελευταία δυόμιση λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι Τρανούλης, Νικολουζάκης από τη μία και Δακουτρός(5), Καραγκούνης από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 57 – 71.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Φωτόπουλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαηλιού με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Σομαλοί είχαν 20-49 δίποντα,4-19 τρίποντα ,5 – 9 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι West Kings είχαν 21 – 42 δίποντα, 5 – 21 τρίποντα, 14 – 21 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Somalia Pirates ( Στραβοπιεράκος): Πηλιούνης 4, Νικολουζάκης 10, Παπαηλιού 9 (6 ασ.), Στραβοπιεράκος 2, Τρανούλης 21, Σταματέας, Σωτηρόπουλος 2, Σύμπουρας 3 (7 ρ.), Ντούλης 6.

West Kings (Μαρφαντάς): Σάρλης, Παπακωνσταντίνου 5 (5 ασ.), Γ. Τσεμπέρης 5, Κυρμίζογλου 2 (4 κλ.), Πέζουλας 15, Ε. Τσεμπέρης 3, Χριστοδούλου, Δακουτρός 22 (4 ασ.), Καραγκούνης 8 (ρ.), Φωτόπουλος 14, Σταυρούλης 4

Τι μας άρεσε: Η τρομερή πίεση των West Kings στην άμυνα!