08/01/2020
TECHbuddy 11 20 12 16 - 59 -
Devotion 15 10 12 23 - 60 -

Με το δεξί σε ματς θρίλερ η Devotion!

Το πρώτο ματς του BPL για το 2020 έμελλε να είναι ντέρμπι. Πιο αναλυτικά, το βράδυ της Τετάρτης στα κλειστά του Προμηθέα, η TechBuddy υποδέχθηκε την Devotion. Το παιχνίδι ήταν κοντινό, με την Tech να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Παρόλα αυτά, με 1 τρομερό τρίποντο του Λιοφάγου, η Devotion πήρε το προβάδισμα ενώ η άμυνα του Βασιλείου εξασφάλισε την νίκη υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 59-60!

Ήρεμο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Κρύοι και «παραφουσκωμένοι» από το φαγοπότι των γιορτών, οι παίχτες ήταν άστοχοι. 7 πόντους μέσα στο ζωγραφιστό μέτρησε ο Δενδής ενώ από πλευράς Tech σε εξαιρετική μέρα ήταν ο αρχηγός Γιάννης Βαλέρης (5 πόντοι). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Devotion να προηγείται με 2 καλάθια (11-16).

Η ομάδα του λαού αντέδρασε στην 2η περίοδο. Με το «βουνό» Κωνσταντόπουλο να παίρνει 2 goalfoul και με τον Παπαδημητρόπουλο να εκτελεί από την γωνία, η Tech ανέτρεψε την διαφορά και πήρε το lead (από το -4 στο +6). Από 3 πόντους είχαν οι Δενδής και Λιοφάγος για την Devotion που έπαιζε κάπως νωχελικά.

Πλήρως ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο. Η κούραση κατέβαλλε τους παίχτες που άφησαν το πόδι από το γκάζι και έριξαν το τέμπο του αγώνα. Πήγαν σε πιο οργανωμένες επιθέσεις και έπαιξαν πιο σκληρές άμυνες. Για την Tech 7 πόντους μέτρησε ο Μενεγής που βρισκόταν σε μέτρια βραδιά. Στην αντίπερα όχθη, από 5 πόντους μέτρησε το δίδυμο Δενδής-Βασιλείου που αν και αμυντικά ήταν πυλώνες, επιθετικά είχαν θέμα ( για τα δεδομένα τους).

Η τελευταία περίοδος ήταν χάρμα οφθαλμού. Πολύ ενέργεια και περίσσιο πάθος. Οι δύο ομάδες το πάλεψαν από το 1ο έως και το τελευταίο λεπτό. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του Βαλέρη που είδε το Αμπατζή να βάζει 4 καλάθια , ο Λιοφάγος ευστόχησε στο τρίποντο που πήρε στην τελική επίθεση της Devotion και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 59-60!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 18 πόντους, 19 ριμπάουντ (3-16), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα και 6 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 6/9 δίποντα (66,7%), 0/7 τρίποντα 0%!) και 6/11 βολές (54,5%). Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Βαλέρης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 30:28 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/5 δίποντα (40%), 3/6 τρίποντα (50%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 20/57 δίποντα (35%), 5/13 τρίποντα (38,5%), 4/13 βολές (30,8%), 37 ριμπάουντ (11-26), 13 ασίστ, 16 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Η Devotion είχε 21/41 δίποντα (51,2%), 2/14 τρίποντα (14,3%), 12/20 βολές (60%), 45 ριμπάουντ (6-39), 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 21 λάθη.

TechBuddy (Μακεδόνας): Βαλέρης 14, Μπιλιάνης 4, Παπαδημητρόπουλος 8, Γεωργιόπουλος 2, Κατσιγιάννης, Χουρδάκης 5, Αμπατζής 10, Μενεγής 7, Κωνσταντόπουλος 9.

Devotion (Βασιλείου): Παπαφιλίππου, Τσούρας, Πετρόπουλος 12, Νικολόπουλος 7, Λιοφάγος 10, Δενδής 18 (19 ριμπ),Βασιλείου 13.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή άμυνα του Βασιλείου στην τελευταία φάση του αγώνα!