03/02/2020
Harlems 15 9 8 16 - 48 -
Pressof BC 10 15 9 9 - 43 -

Με το δεξί στο δεύτερο γύρο οι Harlems!

Απόγευμα Σαββάτου στο Περιστέρι & για την 12η αγωνιστική της Development League οι Harlems (8-3) φιλοξένησαν την Pressof (7-4) και αναδείχθηκαν νικητές μετά από μια σαραντάλεπτη μάχη επαναλαμβάνοντας την επιτυχία του πρώτου γύρου.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Ρουσιώτη στο ματς, καθώς προηγήθηκε με 8-4 & 13-7 χάρη στους Σταυρόπουλο (7π) Μότσιο & Σιάμο (από 4π), κλείνοντας εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (15-10) με τον Καραντζιά(5π) να διακρίνεται για τους φιλοξενούμενους.

Στην δεύτερη περίοδο η Pressof ανέτρεψε την κατάσταση με ένα επιμέρους 2-9 στα πρώτα πέντε λεπτά χάρη στην αλλαγή της άμυνας της σε ζώνη που έδωσε ενέργεια και για την επίθεση με δύο βόμβες τριών πόντων των Νομικού και Παπαθανασίου(5π). Με το ίδιο όμως νόμισμα απάντησαν κι οι γηπεδούχοι με τους Χατζημιχαήλ & Κουτρουμπή, με τον Μακαρίτη ωστόσο (4π) να δίνει στην ομάδα του το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο τέλος του ημιχρόνου (24-25).

Μετά την ανάπαυλα οι βυσσινί έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +5 (24-29), με τον Μανίσαλη να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους. Ωστόσο οι Αμερικάνοι αντέδρασαν  γρήγορα με σερί 8-0 και με δράστες τους Μότσιο (6π) &Σταυρόπουλο  ανέκτησαν το προβάδισμα  αλλά την τελευταία λέξη στο τρίτο δεκάλεπτο την είπαν οι αντίπαλοι τους με τον Παραρά και το τρίποντο του Τσιλιώνη που τους διατήρησε στην πρωτοπορία στη λήξη του (32-34)!

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο βιράζ ! Οι Σιάμος (4π) και Σκαρμέας (3π) έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με τα Πειραιωτάκια να απαντούν από την περίμετρο με τους Κρασσά & Μακαρίτη (39-40). Στην τελική ευθεία όμως του αγώνα σα να σώθηκε η βενζίνη στο ρεζερβουάρ τους με το δίδυμο Σταυρόπουλου((8π) & Μότσιου(3π) να οδηγεί τους Χάρλεμς στη νίκη με 48-43, παρά το νέο τρίποντο του Τσορτού καθώς είχαν καλύτερη διαχείριση των τελευταίων κρίσιμων στιγμών του αγώνα φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στις εννέα νίκες !

Η στατιστική μας αποτυπώνει ότι συνέβη εντός παρκέ. Οι νικητές σούταραν καλύτερα εντός πεδιάς (33-26%), υστερώντας στο τρίποντο (11-17%) αλλά και στις βολές (42-60%).Μάζεψαν περισσότερα ριμπάουντ (46-38), μοίρασαν περισσότερες τελικές πάσες (10-7) έκλεψαν παραπάνω μπάλες (12-7) & είχαν λιγότερα λάθη (14-18).

Mvp του αγώνα ο αλάνθαστος center Παναγιώτης Σταυρόπουλος με double double (17π,13ρ,2κλ, 1κοψ & 3 λάθη) ενώ πολυτιμότερος των αντιπάλων τους ο Θοδωρής Μανίσαλης (9π,10ρ,1ασ,2κλ& 5 λάθη).

Harlems (Ρουσιώτης): Μουρτίογλου, Σκαρμέας 3, Κρητικός, Καραμπάς (8ρ,7ασ,4κλ,1κοψ) Σιάμος 8(10ρ, 3ασ), Κουτρουμπής 4(1), Ρουσιώτης, Μότσιος 13(9ρ), Σταυρόπουλος 17 , Χατζημιχαήλ 3(1τρ, 3κλ)

Pressof (Κρασσάς): Τσιλιώνης 4(1), Παπαθανασίου 5(1τρ, 1κοψ), Τρατολάτης (6ρ,2κλ), Μπαλάσκας, Τσορτός 5(1τρ, 6ρ), Μανίσαλης 9(10ρ,2κλ), Νομικός 3(1), Κρασσάς 3(1), Καραντζιάς 5, Μακαρίτης 7(1), Παραράς 2

Τι μας άρεσε : Ντέρμπι από το πρώτο ως το τελευταίο δευτερόλεπτο με τους νικητές να είναι πιο ψύχραιμοι , λίγο πιο γρήγοροι και καλύτεροι στις μικρές λεπτομέρειες την κρίσιμη χρονική στιγμή, σ ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν γενικότερα οι άμυνες. Ξεχωριστή στιγμή ήταν η αρχή του παιχνιδιού με τις ομάδες να τιμούν τη μνήμη του Kobe Bryant.

Τι δεν μας άρεσε : Τα 8/52 τρίποντα αμφότερα αλλά και οι 8/19 βολές των Ηarlems.