02/11/2019
Griffins 26 12 17 20 - 75 -
Elitήριοι by pinguin.gr 13 15 15 14 - 57 -

Με το δεξί στο πρωτάθλημα οι Griffins!

Την Παρασκευή το βράδυ 1 Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Griffins έκαναν νικηφόρα πρεμιέρα στον τέταρτο όμιλο της Master καθώς επικράτησαν με 75 – 57 των ανταγωνιστικών Elitήριων.

Οι Griffins από νωρίς οδηγούσαν την κούρσα κυρίως με τον Ρομποτή(9) και βοήθειες από Βρέλλη και Σπυρόπουλο, ενώ οι Elitήριοι ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής με Λαγωνικάκο, Κωσταντινάκο(5), Λόζο(4) και Ρηγόπουλο να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι (15 – 13).Το τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου όμως ήταν μαγικό για τους γηπεδούχους που πιέζοντας στην άμυνα και τρέχοντας πολύ στην επίθεση έκαναν σερί 11 – 0 με Σπυρόπουλο(4), Ρομποτή και Κοτσόλη(5) διαμορφώνοντας το 26 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Βρέλλη και Κοτσόλη να μεγαλώνουν την διαφορά, αλλά οι Elitήριοι με 5 πόντους του Κωνσταντινάκου μείωσαν σε 30 – 20.Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δυο ομάδες πέτυχαν από 8 πόντους. Τσάκαλης, Ζαχαρτσένκο , Κοτσόλης και Βρέλλης από τη μία, Καρδάσης, Ξενόφος και Κωνσταντινάκος από την άλλη διαμόρφωσαν το 38 – 28 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο καλάθια του Ρηγόπουλου για τους φιλοξενούμενους αλλά ο Κοτσόλης απάντησε με δύο δικά του για το 42 – 32. Στην συνέχεια οι Elitήριοι πλησίασαν κι άλλο με δύο πανέμορφα καλάθια του Λόζου και 4 πόντους του Ξενόφου, ενώ οι Griffins με Κιαχόπουλο, Βρέλλη και Ρομποτή διατηρούσαν προβάδισμα 48-40. Καρδάσης και Ξενόφος σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι Griffins με 5 πόντους του Ρομποτή και βολή του Βρέλλη ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (55 – 43).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το ματς και έστειλαν την διαφορά στους 20 με τρίποντο του Ρομποτή και 5 συνεχόμενους πόντους του Βρέλλη , ενώ για τους φιλοξενούμενους Λόζος και Ξενόφος μείωσαν σε 63 – 47. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με γκολ φάουλ του Κιαχόπουλου, Βρέλλη, Ρομποτή και Ζυγούνα διεύρυναν την διαφορά , ενώ οι Elitήριοι με δύο τρίποντες βόμβες του Λόζου και δύο καλάθια του Καρδάση μείωσαν σε 72 – 57. Ο Χρόνης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο από την γωνία , έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 75 – 57.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Ρομποτής με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λόζος με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά οι Griffins είχαν 24 – 51 δίποντα, 6 – 24 τρίποντα, 9– 16 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Elitήριοι είχαν 18 – 47 δίποντα, 5 – 14 τρίποντα, 6 – 10 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 13 (18ρ.), Ζαχαρτσένκο 3, Σπυρόπουλος 7 (3ασ.), Kιαχόπουλος 6(3ασ.), Χρόνης 3, Βιλτανιώτης, Βρέλλης 16 (15ρ.), Τσάκαλης 3, Ζυγούνας 2, Ρομποτής 23 (5ασ.).

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαγωνικάκος 4, Λόζος 16 (3ασ.), Καρδάσης 7, Ξενόφος 9, Πατωνίδης , Ρηγόπουλος 6, Κωνσταντινάκος 15 (12ρ).

Τι μας άρεσε: Οι Griffins έχουν αρκετά δυνατό ρόστερ και προσφέρουν ωραίο θέαμα όταν βρουν ρυθμό.