23/01/2020
Deflections 18 26 11 15 - 70 -
Old Stars 11 4 9 12 - 36 -

Με το δεξί στον δεύτερο γύρο οι Deflections!

Σε ένα ματς όπου υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί οι Deflections επικράτησαν των Old Stars με 70-36 για τον πρώτο αγώνα του δεύτερου γύρου του έβδομου ομίλου της Development 2.Με αυτή τη νίκη οι Deflections ζευγάρωσαν τις νίκες απέναντι στους Old Stars, καθώς τους είχαν κερδίσει και στον πρώτο γύρο.

Στο ξεκίνημα του ματς οι Old Stars φάνηκαν ανταγωνιστικοί και με πέντε συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 5-4. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι Deflections με ένα 10-2 σερί ξέφυγαν με 14-7, για να λήξει η περίοδος 18-11 υπέρ τους. Νικολαΐδης, Οικονομάκος, Κατσαρός και Μαζιώτης είχαν από τέσσερις πόντους για τους Deflections, ενώ πρώτος σκόρερ των Old Stars ήταν ο Καπράλος με πέντε.

Στη δεύτερη περίοδο οι Deflections μπήκαν καυτοί στο παρκέ και σκόραραν 14 σερί πόντους με τέσσερα τρίποντα και εκτόξευσαν την διαφορά στο +21, 32-11 με 6'25 για το τέλος. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 44-15, καθώς οι Old Stars δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με συνέπεια. Παπακωνσταντίνου, Νικολαΐδης και Σταυρόπουλος Αγ. με οκτώ έκαστος ξεχώρισαν για τους νικητές.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι Deflections φάνηκαν να έχουν κατεβάσει ταχύτητα, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι Old Stars στην προσπάθεια τους να μαζέψουν την διαφορά. Ωστόσο οι Deflections ξεκίνησαν να σκοράρουν μετά από τέσσερα λεπτά για να ανεβάσουν την διαφορά στο +30 (50-20) και να λήξει το δεκάλεπτο 55-24 υπέρ τους. Νικολαΐδης και Παπακωνσταντίνου είχαν από τρεις πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τζιόπας πρόσθεσε πέντε για τους φιλοξενούμενους.

Η τέταρτη περίοδος πριν το ξεκίνημα της είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, πόσο μάλλον όταν οι Deflections ξεκίνησαν με 11-0 σερί στα πρώτα έξι λεπτά. Σε αυτό το διάστημα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +40, αλλά οι Old Stars αντέδρασαν, βρήκαν κενά στην άμυνα των αντιπάλων και κατάφεραν να μειώσουν την ζημιά για το τελικό 70-36. Μαζιώτης και Κατσαρός σκόραραν από τέσσερις πόντους για τους νικητές, ενώ ο Καπράλος πρόσθεσε άλλους έξι για τους Old Stars.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Θωμάς Νικολαΐδης που έβαλε 18 πόντους (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/5 βολές), μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και δύο λάθη. Για τους Old Stars ο Καπράλος σκόραρε 11 πόντους (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), πήρε 13 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασίστ.

Συνολικά οι Deflections είχαν 22/51 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και έκαναν 2 μπλοκ και 9 λάθη. Οι Old Stars είχαν 10/45 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 4/6 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, την μπλόκαραν 1 και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 9, Σταυρόπουλος Αγ. 8 (2τρ 6ρ), Σταυρόπουλος Αν. 2 (7ρ 7ασ 4κλ), Μενδρινός 2 (7ρ 2μπλ), Οικονομάκος 8, Νικολάου 2, Παπακωνσταντίνου 13 (3), Νικολαΐδης 18 (2τρ 11ρ), Μαζιώτης 8 (4ασ).

Old Stars (Κουσκούνης): Γεωργούσης 6 (4ασ 3κλ), Δουκάκης 8 (2), Καπράλος 11 (1τρ 13ρ), Τζιόπας 7 (1τρ 9ρ), Τζώρτζος 2 (9ρ), Τζουμπάρας 2 (9ρ).

Τι μας άρεσε: Οι 18 ασίστ που μοίρασαν οι Deflections σε συνδυασμό με τα 12 κλεψίματα που έκαναν.