18/01/2023
Golden Steak Warriors 17 13 18 22 - 70 -
Aguanile 9 26 11 16 - 62 -

Με το δεξί στον δεύτερο γύρο οι Golden Steak Warriors!

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τετάρτης 19 Ιανουαρίου, με τους Golden Steak Warriors να αντιμετωπίζουν την Aguanile. Οι «Πολεμιστές» έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία στο τελευταίο δεκάλεπτο και ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη με 70-62, ξεκινόντας με νίκη τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο γύρο. Έτσι οι Warriors έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί τους και πλέον μετρούν 5 νίκες και 5 ήττες, όντας στην 6η θέση, ενώ από την μεριά της η Aguanile βρίσκεται στην 5η θέση με ρεκόρ (5-5). Έτσι η μάχη για την είσοδο στην πρώτη τετράδα καλά κρατεί.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, περιορίζοντας αρκετά την επίθεση της Aguanile στα πρώτα λεπτά. Οι Golden Steak Warriors έπαιζαν κυρίως με τον Αντωνόπουλο, ο οποίος κέρδιζε τις μάχες στην αντίπαλη ρακέτα και κάπως έτσι ήρθε το 12-5. Ρουκουνάκης και Συκαράς ήταν εκείνοι που πρόσεφεραν λύσεις για τους φιλοξενούμενους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 17-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Aguanile έβγαλε αντίδραση και έφτασε στην ισοφάριση με τον Συκαρά να διαμορφώνει το 22-22. Ο Ρουκουνάκης ανέλαβε δράση και με δικά του καλάθια κοντά στη ρακέτα, αλλά και πίσω από τα 6,75, η Aguanile βρέθηκε στο +5 (28-33). Οι γηπεδούχοι πλησιάσαν και πάλι στο -3 με τον Τσούρτο, ωστόσο ήρθε ο Παπαναγιώτου για να γράψει το 30-35, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο.

Η Aguanile, παρά το γεγονός πως ο Νίκος Μητρόπουλος έφερε το ματς στα ίσα (36-36), εξακολουθούσε να είναι εκείνη που είχε το προβάδισμα με τους Ρουκουνάκη, Καλαφάτη και Σιμιτσόπουλο να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για το 38-42. Οι γηπεδούχοι τότε ανέβασαν ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Κατσούλη, ο οποίος πέτυχε σερί τρίποντα και έπαιξε τρομερή άμυνα, έφτασαν στην ανατροπή, γράφοντας το 44-42. Μετά από αρκετές ισοπαλίες στην διάρκεια της τρίτης περιόδου, οι Golden Steak κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 48-46.

Το παιχνίδι στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου παρέμεινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι, όμως, με ένα ξέσπασμα τους κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά 10 πόντων (62-52), με τον Γιοβά να βγαίνει μπροστά, έχοντας συμπαραστάτες τον Πατρινό και τον Τσούρτο. Ο Συκαράς μείωσε με τρίποντο σε 62-55, αλλά Πατρινός και Γιοβάς είχαν ξανά «απάντηση» και έφεραν το σκορ στο 66-55. Η Aguanile έκανε μία τελευταία προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, έφτασε στο 68-62, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι Golden Steak Warriors έφτασαν στην επικράτηση με 70-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ και κατέβασε 9 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι Golden Steak Warriors είχαν 24/51 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 7/11 βολές και 50 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ. Από την άλλη, η Aguanile είχε 16/51 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 9/16 βολές και 35 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 11 ασίστ, έκανε 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 13(9ρ.), Γιοβάς 10(1ρ.), Κατσούλης 10(4ρ.), Μακρής 2(8ρ.), Κ. Μητρόπουλος 4(6ρ.), Ν. Μητρόπουλος 10(10ρ.), Μπαλατσούρας, Πατρινός 13(6ρ.), Τσούρτος 8(6ρ.)

Aguanile (Καλαφάτης): Γκέγκιος, Καλαφάτης 6(2ρ.), Παπαναγιώτου 6(5ρ.), Ρουκουνάκης 16(8ρ.), Σιαμπλής 9(7ρ.), Σιμιτσόπουλος 7(8ρ.), Συκαράς 18(4ρ.), Χρυσοσπάθης

Τι μας άρεσε: Η ένταση του παιχνιδιού και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.