03/05/2023
Tsouvalia 17 8 12 18 - 55 -
Bulldogs 17 24 10 19 - 70 -

Με το δεξί τα Bulldogs!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον δεύτερο όμιλο της Summer Evolution League τα Bulldogs, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν σχετικά εύκολα την πεντάδα των Τσουβαλιών με 55-70 στα Μελίσσια!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-17. Για τα Tsouvalia από 5 πόντους είχαν οι Καλαντζής - Κοτσιλίνης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 8 πόντους πέτυχε ο Απέργης και 4 ο Κομνηνός Λούβαρης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Anthony πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και 10 δικούς του πόντους και 6 του Απέργη, έστειλαν τα Bulldogs στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 25-41. Μόνος του πάλευε επιθετικά για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καλαντζής, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ωστόσο οι οράνιε με δύο τρίποντα του Λαζανάκη και 4 πόντους του Κομνηνού Λούβαρη, διατήρησαν την διψήφια διαφορά, 37-51. Τα Tsouvalia κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Καλαντζή, οι 4 του Ράπτη και η τρίποντη βόμβα του Κυριακίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 37-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Μελισσίων και έτσι τα Bulldogs κέρδισαν με 55-70, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Anthony, Δημητρακόπουλου και Απέργη. Για τα Tsouvalia στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κοτσιλίνης, Ράπτης και Καλαντζής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 15/40 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 22/50 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τα Tsouvalia ο Ράπτης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Bulldogs ο Απέργης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 0/3 βολές, 7/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Καλαντζής 22 (1), Κυριακίδης 6 (2), Κοτσιλίνης 10 (2), Ράπτης 15 (1), Λαζανάς 2

Bulldogs (Απέργης): Anthony 20 (4), Απέργης 17 (1), Δημητρακόπουλος 8 (1), Διαμάντης 3, Λαζανάκης 10 (2), Λούβαρης Κ. 8, Λούβαρης Α. 4

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!