13/01/2020
Milwaukee Kebabs 12 6 14 5 - 37 -
Beer Team 17 8 11 6 - 42 -

Με… το δεξί το 2020 η Beer Team!

Έξι έκανε τις νίκες της στην Development 2 League η Beer Team, αφού επικράτησε δύσκολα των Milwaukee Kebabs με 37-42 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού το βράδυ της Παρασκευής.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους γηπεδούχους να έχουν… ισχνό προβάδισμα (10-7). Οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Θεοδοσόπουλου έγιναν πιο παραγωγικοί και προηγήθηκαν εν τέλει με 12-17 στο 10΄.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι με τους Τζατζαράκη και Μ. Μαυράκη όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας, κάνοντας το σκορ 18-25. Οι Kebabs στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Π. Ασπρά και Σαμπροβαλάκη, όμως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Η Beer Team με τρίποντες «βόμβες» των Α. Μαυράκη και Θεοδοσόπουλου «έχτισε» διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (24-36) και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Η ομάδα του Καραμαλέγκου όμως, έδωσε τις δικές της απαντήσεις. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Π. Ασπρά και Σαμπροβαλάκη, οι Kebabs έτρεξαν ένα σερί 8-0, μείωσαν σε 32-36 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι μπορεί να παρέμεινε ντέρμπι, ωστόσο τα πολλά λάθη και η αστοχία ήταν αυτά που κυριάρχησαν. Η Beer Team πάντως ήταν αυτή που βρέθηκε… ευνοημένη από την κατάσταση αυτή, αφού με επιμέρους σκορ 5-6 κατάφερε να πάρει δύσκολα τη νίκη με 37-42.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τζατζαράκης με 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαμπροβαλάκης με double double και 12 πόντους (6/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/42 δίποντα (40,4%), 0/22 τρίποντα (0%) και 3/8 βολές (37,5%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/28 δίποντα (39,2%), 6/25 τρίποντα (24%) και 2/5 βολές (40%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος): Α. Ασπράς 3, Καραμαλέγκος, Π. Ασπράς 17, Τσιγκάκος 2, Τζώρτζος, Σαμπροβαλάκης 12, Δημόπουλος 2

Beer Team (Μ. Μαυράκης): Α. Μαυράκης 14 (4), Νεραντζής, Κρεκούκης 2, Θεοδοσόπουλος 8, Τζατζαράκης 4, Μ. Μαυράκης 7 (1), Ζελάγια 7 (1)

Τι μας άρεσε: Παρά το χαμηλό σκορ, παρακολουθήσαμε ένα σπουδαίο ντέρμπι με αγωνία μέχρι τέλους.

Τι δεν μας άρεσε: Το 0/22 τρίποντα των γηπεδούχων και ο τραυματισμός του Κρεκούκη.