06/11/2019
Κέρβεροι 19 10 23 17 - 69 -
Tinderwolves 12 17 26 11 - 66 -

Με το… δεξί του Στραταριδάκη οι Κέρβεροι

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σάκη Στραταριδάκη (44π., 9ρ., 7κλ.), οι Κέρβεροι «λύγισαν» με 69-66 τους Tinderwolves και ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Καθ’ όλη τη διάρκεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τους Tinderwolves οδηγούσε ο Σουρβατζής, τους Κέρβερους ο Σ. Στραταριδάκης, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν περισσότερες λύσεις στο τέλος και να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Πολύ καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Tinderwolves και με μπροστάρη τον Σουρβατζή προηγήθηκαν με 7-0. Την ίδια στιγμή οι Κέρβεροι χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, όμως από τη στιγμή που τα κατάφεραν δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Με τον Σ. Στραταριδάκη να δείχνει τον… δρόμο (πέτυχε 14 πόντους στο δεκάλεπτο), απάντησαν με επιμέρους 19-5 και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο από θέση οδηγού (19-12).

Οι Tinderwolves δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έβγαλαν αντίδραση. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός πως βελτίωσαν την άμυνα τους. Στην επιθετική εξίσωση προστέθηκε και ο Δασκαλόπουλος και πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (23-24). Την ίδια στιγμή, ο Σ. Στραταριδάκης πάλευε ολομόναχος για τους Κέρβερους, όμως αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετό. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έχασαν την επαφή με το σκορ, αλλά το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 29-29.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (37-37). Πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, οι Κέρβεροι με μπροστάρη τον Αηδονίδη, αυτή τη φορά, πάτησαν το… γκάζι και αποσπάστηκαν με διαοφρά 7 πόντων (51-44), όμως η αντίδραση των Tinderwolves ήταν άμεση. Μουρελάτος και Καρβέλης ανέλαβαν δράση και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους 11-1, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα (52-55).

Μάλιστα, στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι Tinderwolves αποσπάστηκαν για πρώτη φορά με +8 (52-60) και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο Σ. Στραταριδάκης πήρε και πάλι το «όπλο» του στην επίθεση, Ζαΐμης και Ντάγκας ακολούθησαν και οι Κέρβεροι με επιμέρους 13-2 μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού (65-62). Οι Tinderwolves απάντησαν με ένα μικρό σερί 4-0 για το 65-66, ωστόσο το πλήρωσαν με το ίδιο… νόμισμα. Τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από Αηδονίδη – Σ. Στραταριδάκη και οι Κέρβεροι σφράγισαν τη νίκη με 69-66.

Οι Κέρβεροι τελείωσαν το ματς με 26-72 σουτ (36.1%), εκ των οποίων 6-26 τρίποντα (23.1%), 11-17 βολές (64.7%), μάζεψαν 38 ριμπάουντ (12-26), μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Tinderwolves είχαν 24-69 σουτ (34.8%), εκ των οποίων 7-32 τρίποντα (21.9%), 11-17 βολές (64.7%), 50 ριμπάουντ (16-34), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 19 λάθη.

Κέρβεροι (Χριστοδουλάκης): Κούμπης, Αηδονίδης 17, Πατέρας, Ζαΐμης 2 (8ρ.), Κοκολάκης, Ντάγκας 6, Σ. Στραταριδάκης 44 (9ρ., 7κλ.), Μ. Στραταριδάκης, Χριστοδουλάκης.

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος 7 (13ρ.), Σουρβατζής 25 (14ρ.), Δασκαλόπουλος 8 (11ρ.), Καρβέλης 10, Μουρελάτος 14, Στόλης 2.

Τι μας άρεσε: Ο Σάκης Στραταριδάκης ήταν μία ομάδα μόνος τους. Σκόραρε παραπάνω από τα 2/3 των πόντων της ομάδας του και οδήγησε τους Κέρβερους στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τι δεν μας άρεσε: Ίσως τα 19 λάθη των Tinderwolves να είναι το μοναδικό «μελανό» σημείο της αναμέτρησης.