09/10/2023
Somalia Pirates 20 12 17 15 - 64 -
Miami Heets 21 16 17 15 - 69 -

Με το δεξί οι Miami Heets!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της ζωφριάς είχαμε την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου για την Master league με τους Somalia Pirates να υποδέχονται τους Miami Heets. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το δεξί και πήραν μια σπουδαία νίκη με 64-69 σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Το ξεκίνημα του αγώνα μας προετοίμασε για το τι πρόκειται να ακολουθήσει στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παρκέ παίζοντας πολύ ωραίο επιθετικό μπάσκετ. Ο Δρακόπουλος για τους Pirates ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι σκοράροντας 7 πόντους ενώ από την αντίπερα όχθη ο Πιτούλης ήταν τρομερός σκοράροντας 13 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν ανάλογη με το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 32-37, δίνοντας τους έτσι ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων. Εκπληκτικός στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αναστασίου που σκόραρε 8 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Η απόλυτη ισορροπία στο τρίτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες με την διαφορά να παραμένει στο +5 για τους Heets και φαινόταν πως θα είχαμε ένα πολύ δυνατό φινάλε. Ο Δρακόπουλος για τους γηπεδούχους απέδειξε ακόμα μια φορά ότι βρισκόταν σε σε φοβερή μέρα σκοράροντας 9 κρίσιμους πόντους.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν συναρπαστικό. Τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι Pirates έχουν ισοφαρίσει το παιχνίδι, και ψάχνουν μια σπουδαία ανατροπή που θα τους έδινε την νίκη. Ένα κλικ παραπάνω ψύχραιμοι στο τέλος ήταν οι Miami Heets και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 64-69 χάρις τους εκπληκτικούς Πιτούλη και Αναστασίου. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Δρακόπουλος τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρισε δυσκολεύοντας την κατάσταση για τους γηπεδούχους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αναστασίου με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παππάς με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Somalia Pirates είχαν 10/22 βολές, 21/51 δίποντα, και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, εκαναν 5 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Miami Heets είχαν 16/30 βολές, 19/39 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 8 λάθη.

Somalia Pirates (Ντούλης): Γιαννοσπύρος 4, Δρακόπουλος 18 (2), Καλφαγιάννης 8, Νικολούζακης 2, Ντούλης 2, Παπαδάκης, Παπαηλίου 15 (2), Παππάς 10, Σταματέας, Στραβοπιεράκος 5.

Miami Heets (Σάμιος): Αλογοσκούφης 6, Αναστασίου 23, Βαντής 8 (1), Μαρινάκης 1, Πιτούλης 28 (1), Ταγματάρχης 1, Τζουβανάκης 2,

Τι μας άρεσε: Η συμπεριφορά των φιλοξενούμενων στον τραυματισμό του Δρακοπούλου!