16/09/2023
Χάνειball 10 13 9 12 - 44 -
ESDDA Graduates 7 13 9 6 - 35 -

Με το δεξί στη πρεμιέρα η Χάνειball!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven το ζευγάρι Χάνειball ESDDA Graduates συναντήθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τη μόνη διαφορά ότι αυτή πραγματοποιήθηκε στα σαλόνια της Development League! Βλέπετε, οι δύο ομάδες είχαν ανταμώσει ξανά πέρσι, όταν και αγωνιζόντουσαν στην D2, με την παρέα του Τσίτσιρα να κόβει πρώτη το νήμα με σκορ 54-52. Αυτή τη φορά, η ομάδα των «Χριστοπουλαίων» κατέβηκε υποψιασμένη στο παρκέ του γηπέδου της ανατολικής αττικής, αφού μπορεί να ζορίστηκε από τους αξιόμαχους «οράνιε», αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 44-35, παίρνοντας έτσι μια άτυπη ρεβάνς για την περσινή ήττα.  ! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν την  αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, όσον αφορά τη συνολική παραγωγικότητα των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι από τον αντίπαλο τους και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο έχοντας διαφορά τριών πόντων με σκορ 10-7! Ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος(3π) ξεκίνησε τον αγώνα με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Μπελεφάντη μέσα από το ζωγραφιστό με 3 πόντους και 2 ριμπάουντ στο ενεργητικό του! Στην αντίπερα όχθη, ο Σαπουτζής αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βασιλάκος(2π) και Πατουλιάς(2π).

Στη συνέχεια της αναμέτρησης είχαμε την απόλυτη ισορροπία, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το επιμέρους 13-13! Ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος συνεπικουρούμενος από τον Κωνσταντίνο του Σεραφείμ Χριστόπουλο, διευθύναν με επιτυχία το παιχνίδι των γηπεδούχων, ενώ το δίδυμο ψηλών Αρβανίτη- Μπελεφάντη κατάφεραν να κερδίσουν σημαντικές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια. Οι «πορτοκαλί» από την άλλη, κατέστησαν σαφές με τη συνολική τους απόδοση, ότι ο αντίπαλος τους θα έπρεπε να ιδρώσει για να μπορέσει να κάμψει την αντίσταση τους. Η ομάδα του Τσίτσιρα, είχε ως καλύτερο της παίκτη τον Σαπουτζή με 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 23-20.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν φουριόζοι στο παρκέ του Seven, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα εννέα πόντων με σκορ 29-20. Οι ESDDA αντέδρασαν και επιμέρους 3-9, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο μείον τρία(32-29). Ο σέντερ της Χάνειball, Κωνσταντίνος Αρβανίτης, ήταν για ακόμη μια περίοδο πολύ καλός, προσθέτοντας άλλους 4 πόντους στο ενεργητικό του! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ναρλής  με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων ήταν ο πρώτος σκόρερ των Graduates στο διάστημα αυτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, αφού κατόρθωσαν να κρατήσουν τους ESDDA στους 6 πόντους, με αποτέλεσμα το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 44-35!

Betsson MVP, ο Κωνσταντίνος Αρβανίτης με 8  πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Σαπουτζής είχε 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Η Χάνειball είχε 12/40 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 8/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/32 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 10/19 βολές, 45 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 17 λάθη .

Χάνειball(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Αρβανίτης 8, Δαμουλάκης 1, Κότσιφας, Μπελεφάντης 6, Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 6, Δημήτρης Χριστόπουλος 4, Γιάννης Χριστόπουλος 4, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 15.

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Βασιλάκος 2, Ζαχαριάδης, Καββαδίας, Ναρλής 3, Παπακώστας 2, Παπανικολόπουλος 8, Πατούλιας 5, Σαπουτζής 11, Σκενδέρογλου 2, Τσακίρης 2.

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση του Αρβανίτη!