28/02/2020
Kourkoutes BC 16 16 12 19 - 63 -
Anonymous BC 10 9 15 13 - 47 -

Με το ένα πόδι στην D1 οι Kourkoutes!

Ντέρμπι ήταν στα χαρτιά το παιχνίδι που διεξήχθη στο Περιστέρι, ανάμεσα σε Kourkoutes και Anonymous, το οποίο κέρδισαν οι πρώτοι με σχετική ευκολία με 63-47. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Κουρκούτες πήραν προβάδισμα το οποίο δεν το έχασαν ποτέ και πήραν την νίκη η οποία τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στην απευθείας άνοδο στην Development 1!

Δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση από τους Κουρκούτες, οι οποίοι με φοβερή απόδοση σκόραραν εννέα γρήγορους πόντους για το 9-0 (2′)! Οι Anonymous προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά δέχτηκαν οχτώ πόντος και έβαλαν 10 για το 16-10 σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Ο Συρίγος ήταν πρωταγωνιστής των Κουρκούτων με έξι πόντους και ο Νακόπουλος με τέσσερις, ενώ για τους Anonymous από τρεις είχαν Μπουτζικάκης και Χριστόπουλος.

Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος, με τους Κουρκούτες να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους και με την αθλητικότητα τους πέτυχαν εύκολα καλάθια για να φτάσουν στο +11, 28-17 (18′). Το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 32-19 και είχαν τους Τσάκωνα, Νακόπουλο και Μανιουδάκη να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μπαλάσκας πέτυχε πέντε με ένα τρίποντο.

Αναγκαστικά στην τρίτη περίοδο οι Anonymous θα έπρεπε να αντιδράσουν αν ήθελαν να πάρουν κάτι καλό από το ματς. Στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους οχτώ πόντους, 34-28, αλλά δέχτηκαν έξι σερί πόντους και η διαφορά πήγε πάλι στο +14, 42-28 (26′). Στα υπόλοιπα τέσσερα λεπτά κράτησαν τους Κουρκούτες μακριά από το καλάθι τους, πέτυχαν έξι πόντους και κατέβασαν πάλι την διαφορά στους οχτώ και με Buzzer Beater από τον Συρίγου στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ έγινε 44-34 υπέρ των Κουρκούτων. Ο Συρίγος ήταν πρώτος σκόρερ με τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Μπουτζικάκης πέτυχε πέντε και οι Χειλάκης και Φιλαρτζής από τέσσερις για τους Anonymous.

Με το προβάδισμα να είναι πάνω από τους δέκα πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα, οι Κουρκούτες ήταν συγκεντρωμένοι και δεν άφησαν τους Anonymous να πλησιάσουν περισσότερο. Υπήρχαν διαστήματα στην τέταρτη περίοδο που οι Anonymous έδειχναν ότι κάτι μπορούν να κάνουν, όμως οι Κουρκούτες έβρισκαν λύσεις στα προβλήματα που τους έβαζαν. Στα τελευταία πέντε λεπτά είχαν περισσότερη ενέργεια και με επιμέρους σκορ 13-7 κέρδισαν το ματς 63-47. Ο Βεϊσάκης ξεχώρισε με εφτά πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο για τους νικητές, οι Μπουτζικάκης και Ελευθεριάδης από τρεις για τους Anonymous.

MVP ήταν ο Συρίγος με 17 πόντους (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/4 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 λάθη και 2 μπλοκ. Ο Χριστόπουλος καλύτερος των Anonymous με 5 πόντους (1/6 δίποντα, 3/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Κουρκούτες είχαν 22/53 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 10/15 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Anonymous είχαν 11/32 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 13/22 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Kourkoutes BC (Αθανασίου): Πηξομάτης, Μεγαγιάννης 3, Δαιμονάκος, Βασιλόπουλος, Τριανταφύλλου, Πλέστης, Βεϊσάκης 13 (1τρ 6ρ), Συρίγος 17 (2τρ 11ρ), Τσάκωνας 8, Νακόπουλος 12 (11ρ 6ασ), Μανιουδάκης 10.

Anonymous BC (Φιλαρτζής): Κώτσιας 3, Καστρινός, Δρακόπουλος 6 (8ρ), Φιλαρτζής 6, Χριστόπουλος 5 (8ρ), Ζυγούρης 4, Χειλάκης 4, Μπουτζικάκης 11 (3), Μπαλάσκας 5 (1), Τζουβάρας (6ρ), Ελευθεριάδης 3.

Τι μας άρεσε: Η ολοκληρωτική εμφάνιση του Συρίγου.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά λάθη και από τους δύο.