15/07/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 16 15 14 25 - 70 -
Campeon Εθνικός Star 6 18 12 12 - 48 -

Με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση ο Αρισταίος!

Άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση των playoff της Development 2 έκανε ο Αρισταίος, καθώς επικράτησε εύκολα με 70-48 του… μισού Εθνικού Star στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Η ομάδα του Δεμέναγα με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, κατά διαστήματα, και έχοντας ξανά σε πολύ καλή μέρα τον Βαλερά, είχε το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη που της δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, ωστόσο μετά το πρώτο δίλεπτο ο Αρισταίος βρήκε τα πατήματα του και ανέλαβε τα ηνία. Με σημείο αναφοράς την καλή άμυνα και παιχνίδι στον αιφνιδιασμό, η ομάδα του Δεμέναγα μπήκε σε θέση οδηγού και προηγήθηκε με 10-2 στα μισά της περιόδου. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Όχι γιατί ο Εθνικός Star αντέδρασε, αλλά διότι ο Αρισταίος έβγαλε μεγάλη νευρικότητα και έκανε εύκολα λάθη. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρόβλημα επιθετικά. Δεν έβρισκαν λύσεις να φτάσουν στο καλάθι και μοιραία ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο -10 (16-6).

Ο Εθνικός Star έγινε πιο αποτελεσματικός στη δεύτερη περίοδο. Έπαιξε καλές άμυνες, που κατέληξαν σε αιφνιδιασμούς και με μπροστάρη τον Βαλμά μείωσε σε 20-15, στέλνοντας μήνυμα στον Αρισταίο πως δεν ήταν διατεθειμένος να πετάξει λευκή πετσέτα. Το μεγάλο πρόβλημα της ομάδας του Δεμέναγα ήταν το… όπλο της, δηλαδή η άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και δύο φορές πλησίασαν σε απόσταση τριπόντου (18-15 και 23-20). Η αντίδραση του Αρισταίου, πάντως δεν άργησε να έρθει. Από τη στιγμή που αποφάσισε να παίξει άμυνα, βρήκε ρυθμό και στην επίθεση. Ο Βαλεράς τελείωνε τη μία φάση μετά την άλλη και παρά τις προσπάθειες του Τσαλαρισιάνου από την άλλη πλευρά, οι νησιώτες έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 31-24.

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη, αφού τα λάθη και οι βιαστικές επιλογές είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι του Εθνικού Star. Την ίδια στιγμή, ο Βαλεράς συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι και ο Αρισταίος οδηγούσε την… κούρσα (37-28) χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μετά το πεντάλεπτο αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, μετά από αρκετή ώρα (41-29). Ο Εθνικός Star έδειξε σημάδια αντίδρασης, όμως η αδράνεια στην άμυνα δεν του επέτρεψε να “ψαλιδίσει” τη διαφορά και το τέλος της τρίτης περιόδου τον βρήκε στο -9 (45-36).

Τα προβλήματα του Εθνικού Star δεν λύθηκαν ποτέ. Αντιθέτως αυξήθηκαν, με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο. Από την άλλη πλευρά, ο Αρισταίος συνέχισε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, βρήκε λύσεις και πίσω από τα 6.75μ. με τον Δεμέναγα και έστειλε την υπέρ του διαφορά στο +18 (60-42) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Εθνικός Star με μικρό σερί 6-0 μείωσε σε 60-48, όμως ο Αρισταίος απάντησε με το ίδιο… νόμισμα και έφτασε στη νίκη με το τελικό 70-48.

Συνολικά ο Αρισταίος είχε 31/79 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 5/8 ελεύθερες βολές, μάζεψε 51 ριμπάουντ (14-37), μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη. Από την άλλη, ο Εθνικός Star είχε 19/66 εντός πεδιάς, 1/8 τρίποντα και 9/20 ελεύθερες βολές, μάζεψε 42 ριμπάουντ (10-42), μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 16 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Ρουσουνέλος, Παναγιωταράκος 7 (11ρ.), Δεμέναγας 6, Κανιάς 4, Βαλεράς 28 (11ρ.), Τούντας 10 (8ρ.), Μπερκέτης, Παούρης Γ. 5, Παούρης Σ. 4, Παούρης Β. 6 (8ρ.).

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Καπράλος 8, Παπαδάτος 2, Βαλμάς 15 (16ρ.), Σιαπάνης 1, Τσακαρισιάνος 16 (13ρ.), Λάππας 6.

Τι μας άρεσε: Η συνολική απόδοση του Αρισταίου, αλλά και το ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, όπου έβαλε γερές βάσεις ενόψει της ρεβάνς.