15/10/2019
Singular Logic 8 17 11 12 - 48 -
Άρτεμις 14 6 8 19 - 47 -

Με το κεφάλι ψηλά…έφυγε η Space Hellas 2!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Enersize, οι Space Hellas 2 υποδέχτηκαν την Άρτεμις. Σε ένα παιχνίδι του τρίτου ομίλου του Winter Cup, που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και με τους Παπαευαγγέλου(18π.) και Καπλάνη(9π.) έσπασαν το αήττητο της παρέας των Παπαγεωργίου(16π.) και Μαστορόπουλου(12π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 48-47, και οι Space Hellas 2 εγκατέλειψαν το Κύπελλο με τις καλύτερες εντυπώσεις, ενώ η Άρτεμις αναμένει πλέον τα παιχνίδια της επόμενης φάσης στην οποία και είχε ήδη προκριθεί.

Δυναμικά ξεκίνησε η Άρτεμις στην πρώτη περίοδο με ένα σερί οκτώ πόντων από Προβιζιονάτο(2π.), Διονυσόπουλο(1π.) και Βάγια(5π.), ενώ την απάντησή τους έδωσαν οι Space Hellas 2 στο έκτο λεπτό με το τρίποντο του Παπαευαγγέλου. Μέχρι και δύο λεπτά πριν την λήξη Καραφώτης και Μαρίνος μείωσαν για τους γηπεδούχους για το 8-11, αλλά ο Βάγιας ευστοχώντας και πάλι έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 8-14.

Ανατρεπτική η δεύτερη περίοδος ήρθε να αλλάξει τα δεδομένα, καθώς οι παίκτες της Άρτεμις δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικές λύσεις σημειώνοντας μόλις έξι πόντους στο σύνολο με τον Βάγια(4π.) και Μαστορόπουλο(2π.). Στον αντίποδα οι Space Hellas 2 που ανέβασαν την απόδοσή τους έγραψαν 17 πόντους με πρωταγωνιστές τους  Παπαευαγγέλου(5π.), Μπόσκο(4π.) και Παλαιοκώστα(4π.), ενώ κατάφεραν να περάσουν +5 κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 25-20.

Το προβάδισμά τους κράτησαν στην τρίτη περίοδο οι Space Hellas 2 με το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά να διαμορφώνεται σε 31-23. Ο Μαστορόπουλος μείωσε ξανά για τους φιλοξενούμενους για το 31-26, αλλά ο Παπαευαγγέλου που πρωταγωνίστησε ξανά στην επίθεση των Space έβαλε τους γηπεδούχους στο +10 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ακόμη δύο πόντοι του Μαστορόπουλου έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σκορ 36-28.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σερί της Άρτεμις 17 πόντων μέχρι και το πέμπτο λεπτό εκ των οποίων οι 11 του Παπαγεωργίου, που έδωσε άλλο αέρα στην περιφέρεια της ομάδας του, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια του Μπαλαούρα με τέσσερις πόντους και του Μαστορόπουλου με δύο αντίστοιχα για το 38-45. Οι Space δεν αιφνιδιάστηκαν και ψύχραιμα πέρασαν ξανά στο +1 με τους Καραφώτη, Καπλάνη και Μπόσκο, ενώ στα 40″ το καλάθι της Άρτεμις έγραψε το 46-47. Έντεκα δευτερόλεπτα πριν την λήξη οι εύστοχες βολές του Παπαευαγγέλου χάρισαν την νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 48-47.

Στο τέλος του αγώνα οι Space Hellas 2 είχαν 12/54 δίποντα(22,2%), 7/18 τρίποντα(38,9%) και 3/8 βολές(37,5%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 10 κλεψίματα ενώ έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα η Άρτεμις είχε 12/30 δίποντα(40%), 6/30 τρίποντα(20%) και 5/10 βολές (50%). Αντίστοιχα πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ και έκαναν 15 κλεψίματα και 18 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Σταύρος Παπαευαγγέλου με  18 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα(54,5%), 1/4 τρίποντα(25%) και 3/6 βολές(50%) ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χρήστος Βάγιας με 9 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα (75%) και 1/3 βολές(33,3%) ενώ παράλληλα έγραψε 8 ριμπάουντ και κανένα λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Space Hellas 2: Δευτεραίος, Μπακάκος, Καπλάνης 9(3), Μπόσκος 7(1), Παλαιοκώστας 4, Παπαευαγγέλου 18(1), Μαρίνος 2, Αλεβίζος, Καραφώτης 8(2)

Άρτεμις: Ράπτης, Βλάσης, Μπαλαούρας 6, Προβιζιονάτος 3, Διονυσόπουλος 1, Βάγιας 9(1), Μαστορόπουλος 12(1), Παπαγεωργίου 16(4)

Τι μας άρεσε: Εντυπωσιακές φάσεις στην τέταρτη περίοδο με την Άρτεμις να βγάζει ενέργεια, ενώ απόλυτα ψύχραιμη ήταν η αντιμετώπιση των Space Hellas 2.