11/10/2019
Golden Steak Warriors 27 24 16 18 - 85 -
ESDDA Graduates 11 5 9 9 - 34 -

Mε το κοντέρ στα 80 έτρεξαν οι Golden Steak Warriors!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Περιστερίου, οι Golden Steak Warriors υποδέχτηκαν τoυς ESDDA Warriors. Σε ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι του ένατου ομίλου του Winter Cup, οι γηπεδούχοι το καθάρισαν από νωρίς με τους Χατζηγιάννη(20π.) και Πλακογιαννάκη(17π.) αντιμετωπίζοντας την κεφάτη παρέα των Ζαχαριάδη(10π.) και Κανελλόπουλου(8π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 85-34 και πλέον οι δύο ομάδες αφήνουν το Κύπελλο, και στρέφουν την προσοχή τους στα  επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης για την έναρξη του πρωταθλήματος.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Golden Steak Warriors με οκτώ σερί πόντους από τον Πλακογιαννάκη, ενώ το σερί τους διέκοψαν οι βολές του Κανελλόπουλου για το 8-2 στα πρώτα δύομιση λεπτά. Οι γηπεδούχοι στα επόμενα έξι λεπτά έδειξαν να μην δυσκολεύονται να βρουν επιθετικές λύσεις γράφοντας 19 ακόμη πόντους, ενώ ξεχωρίσαμε τα δύο τρίποντα του Χατζηγιάννη και ένα του Σαράντη. Οι φιλοξενούμενοι με τους Παναγόπουλο, Ζαχαριάδη και Κανελλόπουλο έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 27-11.

Την διαφορά τους κράτησαν και στην δεύτερη περίοδο οι Golden Steak Warriors γράφοντας 16 ακόμη πόντους με τους Σαράντη(3π.), Πλακογιαννάκη(2π.), Λαμπρόπουλο(2π.), Χατζηγιάννη(5π.), Μητρόπουλο(2π.) και Νικολαρόπουλο(2π.). Στον ατνίποδαοι ESDDA με τους Κανελλόπουλο(5π.), Ζαχαριάδη(2π.) και Παναγόπουλο(2π.) προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν το κακό επιθετικά βράδυ τους κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 43-20.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 15 πόντων, εκμεταλλευόμενοι 5:30 λεπτά αδράνειας των αντιπάλων, με πρωταγωνιστή τον Πλακογιαννάκη(5π.). Τσίτσιρας, Ζαχαριάδης και Πατουλιάς συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι για τους ESDDA, χωρίς όμως να αναχαιτίσουν αποτελεσματικά τους αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων που με τους Χατζηγιάννη(5π.) και Μητρόπουλο Κώστα(4π.) δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης. Σκορ τρίτης περιόδου 67-25.

Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε ήδη κριθεί, αλλά οι Golden Steak έδειχναν να απολαμβάνουν το παιχνίδι τους με τους Κώστα και Νίκο Μητρόπουλο και τον Σαράντη να γράφουν το 73-27 στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Ζαχαριάδης με τέσσερις προσωπικούς πόντους και Πατουλιάς με δικό του τρίποντο πρωταγωνίστησαν για τους ESDDA, ενώ στα τελευταία πέντε λεπτά επτά προσωπικοί πόντοι του Νικολαρόπουλου υπέγραψαν την νίκη της ομάδας του για το τελικό 85-34.

Στο τέλος του αγώνα οι Golden Steak Warriors είχαν 30/61 δίποντα(49,1%), 6/24 τρίποντα(25%) και 7/9 βολές(77,8%). Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, πραγματοποίησαν 16 κλεψίματα ενώ έκαναν 14 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι ESDDA Warriors είχαν 11/46 δίποντα(23,9%), 3/22 τρίποντα(13,6%) και 3/7 βολές (42,9%). Αντίστοιχα πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Χατζηγιάννης με  20 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα(100%) και 4/8 τρίποντα(50%) ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους  ξεχώρισε ο Κώστας Παναγόπουλος με 7  πόντους έχοντας 2/4 δίποντα (50%) και 1/8 τρίποντα(12,5%) ενώ παράλληλα έγραψε 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Golden Steak Warriors(Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κώστας 8, Λαμπρόπουλος 4, Νικολαρόπουλος 13(1), Σαράντης 10(1), Χατζηγιάννης 20(4), Μπαλατσούρας 1, Μουγκαράκης 2, Μητρόπουλος Νίκος 10, Πλακογιαννάκης 17

ESDDA Warriors(Πατουλιάς): Βύρκος, Παναγόπουλος 7(1), Πατουλιάς 7(2), Ζαχαριάδης 10, Τσίτσιρας 2, Κανελλόπουλος 8, Χολιασμένος

Τι μας άρεσε: Γρήγορο παιχνίδι με πολλούς αιφνιδιασμούς .