Phoenix Bums 16 17 13 4 - 50 -
Aguanile 11 12 13 16 - 52 -

Με το μέταλλό της, το 1-0 η Aguanile!

Phoenix Bums και Aguanile είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε στο κλειστό του Περιστερίου για το πρώτο παιχνίδι της σειράς, του Τop16 της Master League! Αν έπρεπε να συνοψίσουμε λίγο την αναμέτρηση θα λέγαμε ότι η Bums έφτασαν στην πηγή και η Aguanile ήπιε το νερό!

Οι γηπεδούχοι πήραν τα εξιτήριά τους από το νοσοκομείο και ήρθαν πλήρεις να αντιμετωπίσουν, τους πάντα λίγους, αλλά καλούς, "Λατίνους"! Να πούμε επίσης ότι σε  καμία, μα καμία φάση του αγώνα, η αρμάδα του Γιώργου Καλαφάτη δεν πήρε το προβάδισμα, με εξαίρεση τα δύο τελευταία λεπτά της αναμέτρησης! Το μέταλλο, όμως και η εμπειρία τους, τους οδήγησε να πανηγυρίσουν το 1-0 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς....Να δούμε λίγο πιο αναλυτικά τι συνέβη!

Έναρξη του παιχνιδιού και οι Phoenix Bums πατούσαν καλύτερα στο παρκέ. Με τον Φρέρη να τα κάνει όλα και να πιάνει 10 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, σε μόλις 10 λεπτά συμμετοχής, οι "Φοίνικες" οδηγούσαν την κούρσα! Στον αντίποδα, οι "Κόκκινοι", ήταν ίσα βάρκα, ίσα νερά στο σκοράρισμα, χωρίς να μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος. Το 16-11, δεν ήρθε τόσο με σκληρή δουλειά, όσο με την ευστοχία που είχαν οι ομάδες από τα 6.75(4/10 Phoenix Bums - 1/5 Aguanile).

Η συνέχεια ήταν πάνω - κάτω η ίδια με την Aguanile "να σπάει τα καλάθια" και να πετυχαίνει μόλις 23 πόντους σε ολόκληρο το ημίχρονο! Καλώς ή κακώς με 23 πόντους σε είκοσι λεπτά, θα ήμασταν τρελοί να πιστεύουμε ότι θα άλλαζε κάτι στην εικόνα του αγώνα...Η Aguanile, βέβαια, είχε άλλα σχέδια...Στο μεταξύ, Φρέρης και Δεδούσης έκαναν πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα, συμβάλλοντας στο μέγιστο στο να πάρει η ομάδα τους 10 πόντους διαφορά με την λήξη του πρώτου μισού(33-23).

Στην επανάληψη οι "Φοίνικες" φαινόταν να ελέγχουν 100% τον αγώνα και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα είχαν τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκης! Ο Χαριτόπουλος επιτέλους εμφανίστηκε και έδωσε σημαντική βοήθεια. Από την άλλη ο Σιαμπλής ξεκίνησε να βρίσκει ρυθμό και να βρίσκει τον δρόμο του προς το αντίπαλο καλάθι. Παρόλα αυτά η απόσταση των δέκα πόντων δεν έλεγε να πέσει και οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να τρέξουν μαραθώνιο αν τελικά ήθελαν να διεκδικήσουν την νίκη....Και αυτό έκαναν!

Οι "Λατίνοι" σε ένα δεκάλεπτο έπαιξαν όσο μπάσκετ δεν έπαιξαν τα υπόλοιπα τριάντα! Απόλυτοι κυρίαρχοι σε άμυνα και επίθεση, φόρτωσαν με 16 πόντους το καλάθι των γηπεδούχων και "έφαγαν" μόλις τέσσερις σε όλη την περίοδο! Οι "Φοίνικες" δεν ήξεραν που πατάνε και που βρίσκονται και σε δύο λεπτά γκρεμίστηκε ό,τι είχαν χτίσει μέχρι τότε. Σε 120 δευτερόλεπτα, οι "Λατίνοι" πήραν και το προβάδισμα και την νίκη που τους έφερε σε θέση ισχύος εν όψει του δευτέρου ματς με σκορ 50-52. Μοιραίος, ίσως, από την γραμμή των βολών ήταν ο Παλαμίδας, ο οποίος ευστόχησε σε μόλις δύο από τις εφτά βολές που κλήθηκε να εκτελέσει!

Betsson Mvp της μεγάλης ανατροπής, αναδείχτηκε ο Ρουκουνάκης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε φυσικά ο Φρέρης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Παλαμιδάς 6, Χαριτόπουλος 10, Γαδ 2, Φρέρης 11, Λάσπας 5, Καδάς 6, Μπαλτζόγλου, Μοίρας, Τουμπακάρης 1, Δεδούσης 7, Κοβάτσος 2.

Aguanile(Γκέγκιος): Καλαφάτης 2, Σιαμπλής 12, Συκαράς 4, Ρουκουνάκης 14, Αξαμπανόπουλος 8, Σιμιτσόπουλος 3, Παπαναγιώτου 9.

Τι μας άρεσε: Αυτή η ικανότητα της Aguanile, να φέρνει ένα ματς τούμπα σε ελάχιστα λεπτά!