28/01/2023
Kasonic Beers 9 15 12 16 - 52 -
Intercity BC 2 14 14 15 - 45 -

Με το μυαλό κολλημένο στη τετράδα οι Kasonic Beers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development League, οι Kasonic Beers παρέμειναν εντός τετράδας, καθώς επικράτησαν της Intercity με σκορ 52-45.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως Betsson MVP τον Θοδωρή Κόκκαλη με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Νικολάου είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι ομάδα των Ζυγουραίων μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη για δείξει από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, κλείνοντας τη περίοδο με το υπέρ της 9-2. Οι Καρακωνσταντής και Παπαγιάννης αποτέλεσαν τα δύο κομμάτια του επιθετικού παζλ των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας από 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, με τον Σπαή να σκοράρει το μοναδικό καλάθι της Intercity στο διάστημα αυτό.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν άκρως πιο ισορροπημένο, καθώς ναι μεν το κέρδισαν εκ νέου οι γηπεδούχοι, αλλά αυτή τη φορά με το ισχνό επιμέρους σκορ 15-14. Ο Γιώργος Ζυγούρης σε 9:16 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στον αντίποδα, ο Νικολάου με 8 πόντους στο ενεργητικό του βοήθησε την Intercity να ξυπνήσει από το αγωνιστικό λήθαργο του πρώτου δεκαλέπτου. Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 24-16.

Οι Casonic επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους και εν τέλει το κατάφεραν, καθώς το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 36-30. O Κόκκαλης σε αυτό το διάστημα ανέλαβε δράση, κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 8 πόντους στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι με την βοήθεια του καθυστερημένου Αντωνίου(4π), αλλά και το ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σταυρόπουλου παρέμειναν εντός διεκδίκησης της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα άντεξαν στη πίεση των αντιπάλων τους, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη, στη προσπάθεια που κάνουν για τη παραμονή τους στη τελική τετράδα του 2ου ομίλου της Development League με σκορ 52-45.

Οι Kasonic Beers είχαν 18/41 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 4/9 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/34 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 9/21 βολές, 37 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη .

Kasonic Beers(Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 3, Γεωργακλής, Γκόνης, Γιώργος Ζυγούρης 19, Καρακωνσταντής 11, Κόκκαλης 6, Παπαγιάννης 6, Παρασκευόπουλος, Προσηλιακός 7.

Intercity(Νικολάου) : Αντωνίου 4, Μπαλαφούτης 5, Νικολάου 15, Πολοπετράκης 8, Σπαής 2, Σταυρόπουλος 5, Φιλίνης 6.

Τι μας άρεσε : Η συνέπεια που επέδειξαν για ακόμη μια φορά οι γηπεδούχοι στον ξεκάθαρο στόχο που έχουν, που δεν είναι άλλος από τη κατάληψη μιας εκ των θέσεων που οδηγεί στα Playoffs !