22/01/2023
Reptors 11 15 10 17 - 59 -
Alpinists BC 21 22 5 12 - 64 -

Με το μυαλό στη ρεβάνς οι Alpinists!

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Rapetors υποδέχθηκαν τους Alpinists για την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα του Μαγκανιάρη, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να επικρατήσει με 53-60. Οι Αλπινιστές επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους πρωτοπόρους Young Ballers, στη ρεβάνς της ήττας με 64-59 στον πρώτο γύρο. Οι Rapetors, από την άλλη, υποχώρησαν στο 7-5, αλλά θα έχουν θεωρητικά πιο εύκολο έργο την ερχόμενη αγωνιστική, αφού θα αντιμετωπίσουν την L'Ovelha Negra. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Αλπινιστές που, χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία (6 διαφορετικοί σκόρερ), κατάφεραν να χτίσουν από νωρίς διψήφια διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Rapetors στα πρώτα λεπτά, παρά την προσπάθεια των Δόβα  και των αδερφών Κορρέ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Alpinists συνέχισαν να διευρύνουν σταθερά το υπέρ τους προβάδισμα, με τον Συκάρη (9π.) να ξεχωρίζει και τους Μαγκανιάρη (4π.), Μουτεβελή (3π.), Καββαδία (2π.), Βακρινό (2π.) και Καράβη (2π.) να τον ακολουθούν. Τα μακρινά σουτ του Δόβα (9π.) και οι βοήθειες των Πάγκα (4π.) και Ταξιαρχόπουλου (2π.) δεν ήταν αρκετά για τους Rapetors που πήγαν στα αποδυτήρια με -17. Σκορ ημιχρόνου, 26-43.

Μετά την ανάπαυλα οι Rapetors ξεκίνησαν την αντεπίθεση διαρκείας, βγάζοντας μεγαλύτερη ένταση στην άμυνά τους και βασιζόμενοι επιθετικά στους Π. Κορρέ (5π.), Δόβα (3π.) και Ταξιαρχόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Αλπινιστές διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, σκοράροντας μόλις 5 πόντους, αλλά διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα στην κατοχή τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-48.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Rapetors να πιέζουν με όλες τους τις δυνάμεις για την ανατροπή. Πάγκας (8π.), Δόβας (5π.), Β. Κορρές (4π.) και Π. Κορρές (4π.) έβαλαν μεγάλα σουτ, όμως οι Αλπινιστές είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση. Μετά από ένα μικρό κενό διάστημα, το επιθετικό κρεσέντο του Καράβη (12π.) και μια σειρά από καλές άμυνες χάρισαν στους Αλπινιστές την ένατη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution.

Στο τέλος του αγώνα, οι Rapetors είχαν 17/36 δίποντα, 6/30 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Alpinists είχαν 21/43 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 10/23 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Συκάρης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Κορρές με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Rapetors (Κορρές) : Δόβας 22 (4), Καίσαρης 1, Κάππος, Κορρές Β. 6, Κορρές Π. 12, Κρέτσης, Πάγκας 12 (2), Σακελλαρόπουλος, Ταξιαρχόπουλος 6.

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Βακρινός 4, Καββαδίας 6, Καράβης 19 (1), Λιοφάγος 5, Μαγκανιάρης 10 (1), Μουτεβελής 6 (2), Παπαντωνίου 3, Ποντίκας, Συκάρης 11.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.