10/01/2023
Lyonmen 18 20 15 16 - 69 -
San Antonio Smurfs 8 10 11 12 - 41 -

Με το μυαλό στη ρεβάνς!

Πρώτο ματς μετά την εορταστική διακοπή για τους Lyonmen και τους San Antonio Smurfs, οι οποίοι ήρθαν αντιμέτωποι στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Master League! Οι δύο ομάδες έχουν χαράξει αντίθετες πορείες στο πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να θέλουν την έβδομη νίκη τους για να παραμείνουν όσο πιο ψηλά γίνεται στις προνομιούχες θέσεις, ενώ, οι "ουραγοί," φιλοξενούμενοι, βρίσκονταν ακόμα σε αναζήτηση ροζ φύλλου. Τελικά τα "Λιοντάρια" έφυγαν νικητές από το κλειστό του "Γεώργιος Στεφανόπουλος", με τα "Στρουμφάκια" να κρατάνε μόνο το γεμάτο ρόστερ τους από την χθεσινή αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με την αρμάδα του Ηλία Χρόνη να δείχνει λιγότερο επηρεασμένη από την μικρή αποχή. Ο αρχηγός, Κώστας Δημητρίου, οδηγούσε τους "Μαύρους" στο σκοράρισμα, έχοντας 3/4 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Καλαποθαράκος και Θεοδώρου έδιναν επίσης επιθετικές λύσεις, ο πρώτος με σούτ μέσης απόστασης και ο δεύτερος "πυροβολώντας" από την περιφέρεια. Τα "Στρουμφς" από την άλλη, ενώ ξεκίνησαν με δύο τρίποντες βόμβες του Καλαϊτζόγλου, σίγησαν στην συνέχεια, με τον Αλέξη να προσφέρει μόλις δύο ακόμα πόντους στην συνολική συγκομιδή. Η πρώτη διψήφια διαφορά του αγώνα ήταν γεγονός, αφού οι δύο ομάδες πήγαν στην πρώτη ανάπαυλα με το σκορ στο 18-8.

Στη συνέχεια το τοπίο άρχισε να ξεκαθαρίζει ακόμα περισσότερο. Οι Lyonmen κυριαρχούσαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, έχοντας αποδιοργανώσει πλήρως τους "Άσπρους". Με εξαίρεση τον Τζουβάνα, η υπόλοιπη ομάδα έβαλε το επιθετικό της λιθαράκι στην δεύτερη στροφή του ματς. μεγαλώνοντας την απόσταση ολοένα και περισσότερο! Τα "Στρουμφάκια" αδυνατούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και με τον Καλαϊτζόγλου να παραμένει ο σταθερός σκόρερ της ομάδας, κατάφεραν να συγκεντρώσουν μόλις 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Το 38-18 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην επανέναρξη δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα. Οι γηπεδούχοι έκαναν πραγματικά ό,τι ήθελαν σε άμυνα και επίθεση και το παιχνίδι είχε αρχίσει πλέον να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι ωραίες συνεργασίες δίναν και παίρνανε στο στρατόπεδο των Lyonmen, οι οποίοι βρίσκονταν ολοένα και πιο κόντα σε ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα. Οι Smurfs παρέμειναν σε ρηχά νερά, έχοντας για ακόμα μια περίοδο δυσκολία στο να αφήσουν την μπάλα στο καλάθι, βάζοντας όμως στην εξίσωση του σκοραρίσματος ακόμα τέσσερις παίκτες. Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τα "Λιοντάρια" στο +24 (53-29).

Φτάνοντας στα τελευταία δέκα λεπτά πριν το τέλος, οι ομάδες μας αποφάσισαν, εκατέρωθεν, να παίξουν ελεύθερο μπάσκετ. Τζουβάνας, Θεοδώρου και Δουκέρης μοιράστηκαν την μπαγκέτα του σκορ, προσπαθώντας να δώσουν παράλληλα και θέαμα. Στην αντίπερα όχθη, Μουτσιόπουλος και Βουρλίτης ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές, βοηθώντας να σπάσει το φράγμα των 40 πόντων για την ομάδα τους. Τα λεπτά κυλούσαν και το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Οι Lyonmen έκαναν ποδαρικό με νίκη στο νέο έτος, με το τελικό 69-41, έτοιμοι πλέον να αντιμετωπίσουν τους Phoenix Bums με ανεβασμένη ψυχολογία. Η San Antonio Smurfs υποχώρησαν σε ακόμα μια ήττα, ετοιμάζοντας όμως μεταγραφικές βόμβες εν όψει δεύτερου γύρου.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αποστόλης Δουκέρης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ (double-double), 2 ασίστ και 2 μπλοκ. Για τα "Στρουμφάκια" ξεχώρισε φυσικά ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 σίστ και 1 κλέψιμο.

Η στατιστική υπηρεσία κατέγραψε για τους Lyonmen 46 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ, 3/8 βολές, 24/52 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Για τους San Antonio Smurfs είχαμε 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 5/12 βολές, 9/36 δίποντα και 6/26 τρίποντα.

Lyonmen(Ηλίας Χρόνης): Καλαποθαράκος 7, Τζουβάνας 6, Μακρύγιαννης 4, Ασημακόπουλος 8, Δημητρίου Κ. 10, Δημητρίου Γ. 3, Δουκέρης 14, Θεοδώρου 17.

San Antonio Smurfs (Νίκος Μποχωρίδης): Καλαϊτζόγλου 14, Νινιός Ν. 2, Αλέξης 4, Βουρλίτης 5, Μανδρώνης 3, Μουτσιόπουλος 7, Μποχωρίδης, Νίκας 4. Νινιός Σ, Ρούσσος 2.

Τι μας άρεσε: Η χημεία των Lyonmen και η πληρότητα των San Antonio Smurfs.

Τι δεν μας άρεσε: Η χαμηλή επιθετική συγκομιδή των Smurfs και το χαμένο καλάθι-κάρφωμα του Θεοδώρου.