04/12/2019
Deflections 16 21 18 23 - 78 -
Athens Super Sonics 6 8 12 17 - 43 -

Με το μυαλό στο… φαΐ οι Deflections!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Deflections, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της D2-League επικράτησαν εύκολα των 6 Athens Super Sonics με 78-43 , αφήνοντας τους χωρίς νίκη, και στην συνέχεια ανέβηκαν στο Athens Sports Cafe να απολαύσουν τα πιάτα του προέδρου των Sun City Spurs, Γιάννη Πέλεχα, με τους οποίους παίζουν την επόμενη αγωνιστική!!!!!!

Με τον παγκίτη Παντελή Κατσαρό να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους και τους Νικολάου – Μαζιώτη να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, οι Deflections έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων στο ξεκίνημα της συνάντησης, 16-6. Ο Κυδώνης με 4 πόντους και ο Δεγγεστίνος με 2 ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο μόνιμος mvp, ο Νικολαΐδης, έβαλε μπρος τις μηχανές του και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και 6 του Μαζιώτη, έστειλαν τους οράνιε στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 37-14. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν σε εκείνο το διάστημα οι Athens Super Sonics, παρά τους 4 νέους πόντους του Κυδώνη και τις βοήθειες των Χατζηλάκου – Γιώργου Παπαμακάριου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαζιώτης, από θέση offside, έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 10 πόντους, έδωσε στο συγκρότημα του Χειράκη προβάδισμα 29 πόντων, 55-26. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Δεγγεστίνος και ο Φιλιόπουλος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των πράσινων, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 55-26!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Deflections να φτάνουν στην άνετη νίκη με 78-43 , έπειτα από 10 πόντους του Κατσαρού, 5 του Μηνδρινού και του Νικολαΐδη. Για τους Athens  Super Sonics στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κώστας Παπαμακάριος και Δεγγεστίνος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 36/55 δίποντα και 1/24 τρίποντα. Πήραν 62 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/15 βολές, 17/58 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Mvp των Deflections ο Μαζιώτης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 11/13 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Athens Super Sonics ο Δεγγεστίνος με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 16, Σταυρόπουλος 4, Σκανδάλης 8, Μηνδρινός 7, Νικολάου 4, Αντωνάκης (4 ασίστ), Νικολαΐδης 17 (1), Μαζιώτης 22

Athens Super Sonics (Φιλιόπουλος): Δεγγεστίνος 14, Κυδώνης 12, Φιλιόπουλος 6, Παπαμακάριος Γ. 4, Χατζηλάκος 2, Παπαμακάριος Κ. 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα φωτιά Μαζιώτη, Νικολαΐδη και Κατσαρού για τους Deflections!!!