27/11/2019
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 16 9 9 19 - 53 -
Tebelwolves 7 7 12 16 - 42 -

Με το μυαλό στο Λονδίνο οι Γαλάτες!

Αν και είδαν τους Tebelwolves να επιστρέφουν από το -13, 4:00 για το φινάλε, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πήραν την αγχωτική νίκη με 53-42, φτάνοντας τις τρεις μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς με 6 πόντους του Λαδά, 4 του Καζάνα και τρίποντες βόμβες των Μπετχαβά – Γαλάνη, προηγήθηκαν με 16-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μασοκώστας με 4 πόντους και ο Χαρικιόπουλος με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +12, 23-11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 25-14, χάρη σε 4 συνεχόμενους πόντους του Φραντζεσκάκη, 3 του Λαδά και δίποντο του Κακριδή. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Tebelwolves, παρά τα δίποντα των Αλέξανδρου Παπαγεωργίου, Χαρικιόπουλου και Μασοκώστα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λύκοι έσφιξαν” την άμυνά τους και Καραγρηγορίου – Μασοκώστα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, μείωσαν στους 8, 34-26. Την ομάδα του Τερζή διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Κακριδής (3π), Λαδάς, Καζάνας και Μπετχαβάς. Σκορ τρίτης περιόδου 34-26.

Με προσωπικό show του Καραγρηγορίου με 14(!!) πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Tebelwolves επέστρεψαν από το -13, προσπερνώντας με 39-40, 4:00 για την λήξη. Ωστόσο, κάπου εκεί οι Ανυπότακτοι Γαλάτες “σοβαρεύτηκαν” και με τους Λαδά (9π), Κακριδή (6π) και Καζάνα (4π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην νίκη με 53-42!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 15/53 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 15/46 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 3 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Mvp των Ανυπότακτων Γαλατών ο Καζάνας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 4/13 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Καραγρηγορίου με 19 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 5/12 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Παπαγεωργίου Π., Γαλάνης 3 (1), Κακριδής 11 (2), Τερζής, Φραντζεσκάκης 4, Μπετχαβάς 5 (1), Καζάνας 10, Λαδάς 20 (1), Σταθάτος, Ανδρικόπουλος

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Παπαγεωργίου Α. 2, Καραγρηγορίου 19 (2), Χαρικιόπουλος 9 (1), Μασοκώστας 12, Καραδήμας, Στεριάδης, Καρπούζος, Γεράνιος

Τι μας άρεσε: Η αγωνία των Γαλατών για το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Τότεναμ!!