20/12/2021
Intercity BC 10 12 17 21 - 60 -
Old Stars 13 2 11 10 - 36 -

Με το πλάνο του προέδρου η Intercity BC !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Κάρβουνου η Intercity BC (3-4) υποδέχθηκε τους Old Stars (2-5) στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Development 2 League. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο η Intercity ανέβασε στροφές και με σημαντική επιθετική πολυφωνία έφτασε σχετικά άνετα στην νίκη με 60-36, ανεβαίνοντας έτσι στο 4-4. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς ανώτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι Old Stars. Με τον Φώτη Δουκάκη (8π. με 2 τρίπ.) να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και τον Παναγιώτη Γεωργούση (4π.) να τον ακολουθεί, οι Αστέρες μπήκαν σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, μαγικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Γιώργος Νικολάου (8π.) που κράτησε μόνος του την Intercity σε απόσταση ασφαλείας. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-13.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με τα δεδομένα να αλλάζουν. Οι Old Stars αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ για κάτι περισσότερο από 5 λεπτά, σκόραραν μόλις 2 πόντους με τον Χρυσόστομο Πέτρου, με αποτέλεσμα να απωλέσουν το προβάδισμα. Η Intercity ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, βρήκε στήριγμα στον αεικίνητο Γιάννη Σταματόπουλο (5π.), αλλά και στους Γ. Σπαή (3π.), Μ. Κωνταστάρα (2π.) και Γ. Παπασημινό (2π.) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +9. Σκορ ημιχρόνου, 22-13.

Μετά την ανάπαυλα, η Intercity συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση. Οι Γιάννης Σπαής και Σταματόπουλος αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση των γηπεδούχων. Για τους Αστέρες ο Φώτης Δουκάκης ευστόχησε στο τρίτο δικό του τρίποντο, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Γιώργος Τζιόπας (5π. με 1 τρίπ.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-26.

Η Intercity, όχι απλώς κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε σημαντικά μάλιστα. Με το γκάζι πατημένο και τους Μ. Κωνσταντάρα (7π. με 1 τρίπ.) και Γ. Σταματόπουλο (7π.) να ξεχωρίζουν οι γηπεδούχοι απλοποίησαν ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη, προσφέροντας μάλιστα και κάποιες πολύ όμορφες συνεργασίες. Οι Γιώργος Καπράλος (6π. με 2 τρίπ.) και Τζιόπας (5π. με 1 τρίπ.) πάλεψαν για τους Old Stars, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει.

Στο τέλος του αγώνα η Intercity BC είχε 27/59 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Old Stars είχαν 8/43 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 3 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/14 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Old Stars ξεχώρισε ο Φώτης Δουκάκης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Intercity BC (Νικολάου) : Κωνσταντάρας 8 (4 ριμπ.), Φιλίνης 4 (3 ασί.), Ρηγόπουλος, Σταματόπουλος 14 (5 ριμπ., 5 ασί.), Σπαής Γ. 15 (1 τρίπ.), Παπασημινός 2 (6 ριμπ.), Νικολάου 11 (21 ριμπ., 3 ασί.), Σπαής Α. 6 (11 ριμπ.).

Old Stars (Γεωργούσης) : Γεωργούσης 5 (4 ασί.), Δουκάκης 11 (4 ριμπ., 3 τρίπ.) Δρακόπουλος 2 (16 ριμπ.), Καπράλος 6 (6 ριμπ., 2 τρίπ.), Τζιόπας 9 (1 τρίπ.), Τζώρτζος 1 (6 ριμπ.), Πέτρου 2.

Τι μας άρεσε : Καλό κλίμα ανάμεσα στις ομάδες.