13/07/2023
Aristotelis BC 15 16 22 13 - 66 -
Salo Nics 20 16 18 23 - 77 -

Με το πόδι στο γκάζι οι SaloNicks!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά για τους SaloNicks, οι οποίοι έδειξαν από νωρίς το πόσο πολύ ήθελαν την νίκη, καταφέρνοντας να ευστοχίσουν σε καλάθια και να βγουν λίγο μπροστά στο σκορ. Οι Aristotelis όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και μπήκαν και αυτοί στο παιχνίδι της νίκης, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στην επίθεση, κρατώντας ετσι την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, με σκορ δεκαλέπτου 15-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, και οι δύο ομάδες φάνηκαν να ανεβάζουν ρυθμό, με τους Aristotelis να βρίσκουν κάποια καλάθια στην επίθεση, με τους Χαρτόπουλο και Αρσένη να βοηθούν, χωρίς όμως να καταφέρνουν να γυρίσουν το σκορ υπερ τους. Οι SaloNicks συνέχισαν να πιέζουν στην επίθεση, με τους Τέντσο και Πατίκα να βοηθούν την ομάδα τους με τα εύστοχα καλάθια τους, με το ημίχρονο να έρχεται με σκορ 31-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι SaloNicks συνέχισαν να κρατούν ψηλά τον ρυθμό τους στην επίθεση, με την βοήθεια του Τέγου,φέρνοντας την ομάδα τους πιο κοντά στην νίκη. Οι Aristotelis από την άλλη συνέχισαν να προσπαθούν να περιρίσουν τον αντίπαλο, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στον πόντο, με τελικό σκορ περιόδου 53-54.

Στην τέτάρτη περίοδο, οι Aristotelis φάνηκε να τους καταβάλει η κούραση, χωρίς να καταφέρνουν να γυρίσουν το σκορ και να πάρουν την νίκη. Οι SaloNicks συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος και έτσι κατάφεραν να πάρουν την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση με τελικό σκορ 66-77.