04/03/2022
Κα Min Soon 18 8 14 23 - 63 -
Λύκοι Σαντορίνης 14 28 16 26 - 84 -

Με το βλέμμα στα Playoffs οι Λύκοι !

Στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ για το Basketaki Santorini , οι Λύκοι κατέκτησαν τη δέκατη νίκη στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος , καθώς επιβλήθηκαν των Κaminsoon με σκορ 63-84 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργος Δεββές , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 27 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ , 6-3 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με έναν , 8-9 , με τους Ka min soon να πραγματοποιούν ένα υπέρ τους επιμέρους 10-5 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο συν δύο , 18-14 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Δεμπερδεμίδης και η παρέα του έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία , 20-20 , ενώ με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Καφούρο και Δεββέ να πραγματοποιούν πράγματα και θάματα και στις δύο πλευρές του παρκέ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με δεκαέξι πόντους διαφορά , 26-42 .

Στη τρίτη περίοδο οι Λύκοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει την τιμή της των δεκαοκτώ πόντων με σκορ 40-58 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Λύκους να πανηγυρίζουν τη δέκατη νίκη στη διοργάνωση με 63-84 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Δεββές με 27 πόντους , 16 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Μιχαήλ Φύτρος είχε 17 πόντους , 3 ριμπάουντ και 1 κόψιμο .

Οι Λύκοι είχαν 22/57 δίποντα , 11/25 τρίποντα , 7/13 βολές , 47 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 16 κλεψίματα και 13 λάθη , ενώ οι Ka min soon είχαν 25/60 δίποντα , 3/12 τρίποντα , 10/13 βολές , 37 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 8 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 20 λάθη .

Ka min soon(Παπαζής): Φύτρος 17 , Αλέστας 7 , Μογκόλιας 7 , Παππάς , Αρμόνης 10 , Πανταζής 2 , Ξαγοράρης 8 , Γαβαλάς 12 .

Λύκοι(Κιμιγκέλης) : Λόντος 11 , Αποστόλου , Δερμπερδεμίδης 11 , Μητσέας 15 , Δεββές 27 , Κιμιγκέλης , Γιαννόπουλος 7 , Καφούρος 13 .

Τι μας άρεσε : Το <> του Γιώργου Δεββέ !