10/12/2023
Χάνειball 13 12 7 7 - 39 -
Fast Break 16 10 14 22 - 62 -

Με το βλέμμα στη 4αδα οι Fast Break!

Στο ξεκίνημα οι Fast παρουσιάστηκαν εμφανώς καλύτεροι από τον αντίπαλο τους, καθώς με τον Μητρέλο να ηγείται για ακόμη μία φορά των προσπαθειών τους, αλλά και τον Μπουλαξή να τον ακολουθεί σε απόδοση, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 13–16. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος με δύο εύστοχα σουτ έξω από  τη γραμμή των 6.75.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με την μία ομάδα να απαντάει στο καλάθι της άλλης και την περίοδο να κλείνει με το επιμέρους 13-10. Το ημίχρονο τελείωσε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 25–26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ με σκοπό να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους. Η παρέα του Μπουλαξή έπαιξε εξαιρετική ομάδα άμυνα, κράτησε την Χάνειball στους εφτά πόντους και με τους Μητρέλο, Τσάφος και Κοσσένα  να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκε στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έρχονται διάφορα οκτώ πόντων με σκορ 32-40.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε έναν αγωνιστικό μονόλογο των φιλοξενούμενων. Οι Fast ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στις δύο πλευρές του γηπέδου, βρήκαν σκορ τόσο στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και έξω την γραμμή των 6.75 και με τον Μπουλαξή να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, κατάφεραν να φτάσουν σε μία πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 39-62!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μητρέλος με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Δαμουλάκης είχε 2 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 21/42 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 2/5 βολές, 44 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/41 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 3/6 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη.

Χάνειball(Κωσταντίνος Κωστόπουλος): Γεωργίου 6, Δαμουλάκης 2, Κότσιφας 5, Μπελεφάντης 6, Παπανικολάου 2, Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 7, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 9, Δημήτρης Χριστόπουλος 2.

Fast Break(Μπουλαξής): Αυλωνίτης 8, Κοσσένας 5, Μητρέλος 17, Μπουλαξής 20 Νιωτάκης, Τσάφος 8, Ωραιόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Μητρέλου και Μπουλαξή!