02/12/2023
Melisses BC 13 7 12 14 - 46 -
Porto Raftors 23 11 16 24 - 74 -

Με το βλέμμα στη 4αδα οι Porto Raftors!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο ξεκίνημα του αγώνα και με το Σουγιουλτζή να επιβεβαιώνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ότι αποτελεί έναν από τους πιο καυτούς σουτέρ της κατηγορίας έξω από τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 13-23! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γαρυφαλάκης με το εξαιρετικό 3/6(50%) στα σουτ τριών πόντων, ήταν ότι καλύτερο παρουσίασαν οι Melisses στο διάστημα αυτό.

Η συνέχεια δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά την συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, καθώς τελείωσε με τα επιμέρους 7-11. Ο Σιαχάμης πρόσθεσε ακόμα 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κονιτόπουλος(4π). Στον αντίποδα, ο Κοντοπάνος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 4 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 20–34.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να βάλουν τις βάσεις, ώστε να φτάσουν ακόμη πιο κοντά στο όγδοο ροζ φύλλο, κράτησαν εκ νέου χαμηλά τον αντίπαλο τους και με τους Σουγιουλτζή και Μπαντουβάκη να αναλαμβάνουν δράση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 32-50!

Στη τέταρτη περίοδο οι Raptors πάτησαν ακόμη περισσότερο το πόδι στο γκάζι, καταφέρνοντας να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 League με το εμφαντικό 46-74!

Betsson MVP ο Γιάννης Σιαχάμης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θωμάς Γαρυφαλάκης είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ  και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 25/52 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 3/10 βολές, 55 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/44 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 7/9 βολές, 33 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Melisses(Α.Μπουγιούκος): Γαρυφαλάκης 19, Κοντοπάνος 16,Σ.Μπουγιούκος 4, Α.Μπουγιούκος 4, Παπαδιάς 3.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Καρβέλης 5, Κονιτόπουλος 10, Μπαντουβάκης 12, Σαβίτσκι 8, Σιαχάμης 21, Σουγιουλτζής 18.

Τι μας άρεσε: Ή επιθετική πολυφωνία των νικητών!