16/10/2022
Clowns 20 12 2 13 - 47 -
Old Firm BC 3 7 7 7 - 24 -

Με το χαμόγελο οι Clowns!

Η Old Firm δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το βάθος του πάγκου που είχε, με αποτέλεσμα να δεχθεί την δεύτερη ήττα της ,στον τρίτο όμιλο της Development League. Στην αντίπερα όχθη, οι Clowns, αν και λιγότεροι, έφυγαν νικητές από το κλειστό γήπεδο Μαζαράκη, με σκορ 47-24 .

Στο πρώτο μέρος οι Clowns, έχοντας μπροστάρη τον Σαρίκα με 9 Πόντους, έκαναν ένα σερί 14-0, αφοπλίζοντας την ομάδα του Ζαραφονίτη, η οποία πέτυχε μόλις 3 πόντους στο δεκάλεπτο, με έμμεσο τρίποντο του Τρωγάδα. Το δεκάλεπτο τελικά έκλεισε στο 14-3 .

Στο δεύτερο μέρος ο Ζαραφονίτης προσπάθησε να αλλάξει το παιχνίδι, χωρίς αποτέλεσμα. Οι Clowns σκόραραν από παντού, αναχαίτιζαν όλες σχεδόν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους και πήγαν στο ημίχρονο στο +22(32-10).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, Οι Clowns επαναπαύτηκαν στο μαξιλαράκι ασφάλειας των 22 πόντων, κάνοντας ένα σερί άστοχων επιθέσεων, σκοράροντας μόλις 2 πόντους στο δεκάλεπτο. Παρά το νεκρό αυτό διάστημα των γηπεδούχων, η Old Firm δεν κατάφερε να ανακτήσει τις δυνάμεις της, πέτυχε μόλις 7 πόντους στο δεκάλεπτο και πήγε στην τελευταία στροφή στο -17(34-17).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε για καμία από τις δύο ομάδες. Η Old Firm συνέχισε την κακή επιθετική συγκομιδή της και δέχτηκε την ήττα με 47-24 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Περικλής Κιούσης  με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ . Από Old Firm ξεχώρισε ο Τρωγάδας  με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Clowns είχαν 12/39 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 2/2 βολές, 46 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα,

Οι Old Firm είχαν 7/36 δίποντα, 2/28 τριποντά, 4/6 βολές, 33 ριμπάουντ, 7 ασίστ,11 κλεψίματα

Clowns(Κιούσης ): Αρβάνιτακης , Βασιλάκος 4 , Κιούσης 15 (3), Μπουρνάζος 2 , Πάτρος 7 (1), Σαρίκας 15 (3), Σκλαβούνος 4 .

Old Firm (Ζαραφονίτης): Αναρχούλης 2 , Βασιλείου , Καλαμπάκος , Κανελλόπουλος Κατσίκας 3 (1), Λεμονίος 2 , Μακρής , Μουγκαράκης 2 , Νρακότι 3 (1), Σανταμούρης 2 ,Τρωγάδας 10 .

Τι μας άρεσε : H όρεξη που έδειξαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι δύο ομάδες, παρά την μεγάλη διαφορά στο σκορ.