28/04/2023
Gerakas Hawks 14 9 6 11 - 40 -
Optimus Priamus 14 8 14 18 - 54 -

Με τo δεξί στις νέες υποχρεώσεις οι Optimus Priamus!

Στην μάχη της Summer Development League ρίχτηκαν το βράδυ της Παρασκευής 28 Απριλίου Gerakas Hawks και Optimus Priamus. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να ξεκινήσουν θετικά τις υποχρεώσεις τους στο νέο πρωτάθλημα, καθώς κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έκαμψαν την αντίσταση των Gerakas Hawks και πήραν την πρώτη τους νίκη με 40-54.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού τα πάντα ήταν αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «πλάι-πλάι» στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (8-4), το οποίο «σβήστηκε» γρήγορα, με τους Πιερρουτσάκο και Καλτσάκα να ισοφαρίζουν σε 8-8. Το ίδιο συνέβη και όταν οι Optimus Priamus έφτασαν στο 8-12, καθώς Λιόφαγος και Λιγνός έφεραν ξανά το ματς στα ίσα (12-12). Τελικά η ισορροπία δεν άλλαξε ούτε μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ να δείχνει 14-14.

Κάπως ίδιο παρέμεινε το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτή την φορά όμως οι Optimus Priamus κράτησαν για λίγο περισσότερη ώρα το προβάδισμά τους, μέχρι οι Πικάσης και Λιγνός να ανεβάσουν στροφές και βάλουν την ομάδα τους μπροστά με 21-20. Ο Χατούνογλου βρήκε το δρόμο προς το καλάθι για το 21-22, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήγαν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ, μιας και ο Πικάσης διαμόρφωσε το 23-22.

Η παύση του ημιχρόνου φαίνεται πως δεν έκανε καλό στους Gerakas Hawks οι οποίοι δεν είχαν κακή εικόνα στην τρίτη περίοδο, σε αντίθεση με τους Optimus Priamus οι οποίοι με ένα σερί 0-8 έφεραν το σκορ στο 23-30. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το πρώτο τους καλάθι έπειτα από τεσσεράμιση λεπτά παιχνιδιού με τον Λιόφαγο (24-30), ενώ ο Καλτσάκας ανέβασε ξανά την διαφορά για το 24-32. Όσο και αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν, η αστοχία δεν τους το επέτρεπε και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +7 (29-36).

Οι γηπεδούχοι ήξεραν πως αν ήθελαν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο ματς θα έπρεπε να παρουσιάσουν καλύτερο πρόσωπο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κάτι που ωστόσο δεν έγινε. Οι Optimus Priamus ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν στις αρχές του δεκαλέπτου, με τους Σανδάλη και Φουντουλάκη να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (30-40). Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν μείωσαν, αλλά αργότερα ήρθε και το +14 από τον Χατούνογλου (32-46). Η πλάστιγγα πλέον είχε γείρει στην πλευρά των Optimus Priamus οι οποίοι ήταν πλέον πιο άνετοι στο παιχνίδι, κάτι που τους επέτρεψε να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 34-52. Τα τελευταία λεπτά δεν ήταν αρκετά για να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι και έτσι οι Optimus Priamus πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με 40-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καλτσάκας με 17 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ. Από τους Gerakas Hawks ξεχώρισε ο Ιωάννης Λιγνός με 15 πόντους, 2 κλεψίματα και 14 ριμπάουντ.

Οι Gerakas Hawks είχαν 14/42 δίποντα, 0/21 τρίποντα, 12/20 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Optimus Priamus μέτρησαν 21/51 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 9/14 βολές, 38 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 8 κλεψίματα και 5 λάθη.

Gerakas Hawks (Πικάσης): Βερύκιος, Γιαννακάκης 2(3ρ.), Δασκαλάκης, Δημόπουλος 2(4ρ.), Λιγνός 15(14ρ.), Λιοφάγος 11(5ρ.), Παλλαντζάς 2(4ρ.), Πικάσης 8(7ρ.), Τζελέπης, Κουμεντάκης

Optimus Priamus (Χατούνογλου): Καλτσάκας 17(8ρ.), Παπαδάκος 2(4ρ.), Πιερρουτσάκος 13(1ρ.), Σανδάλης 3(7ρ.), Φουντουλάκης 5(5ρ.), Χατούνογλου 8(6ρ.), Βασιλειάδης 6(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο των Optimus Priamus.