27/11/2022
Transporters 13 6 16 13 - 48 -
Pressof BC 12 17 10 13 - 52 -

Με τοξοβολία η νίκη της Pressof!

Την Κυριακή στο ΣΕΦ, στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, οι Transporters συναντήθηκαν με την Pressof για λογαριασμό της 5η αγωνιστικής της Evolution League! Η ομάδα του Βασίλη Βρύση χρειαζόταν την νίκη για λόγους ψυχολογίας, ενώ η Pressof ήθελε την νίκη για να αποφύγει τυχόν μπελάδες στην κατηγορία. Οι ομάδες πάλευαν στα ίσια για τέσσερα δεκάλεπτα, έχοντας εκατέρωθεν νεκρά διαστήματα, με την Pressof τελικά να πανηγυρίζει!

Το παιχνίδι ξεκίνησε μοιρασμένο και για τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να είναι κλειστές! Για τους Transporters στην αρχή της αναμέτρησης ξεχώρισε ο Γκέος με έξι προσωπικούς πόντους, με την τριάδα Μαυρίδη - Κοψαύτη - Μαργαρίτη να δίνει μικρές βοήθειες, οδηγώντας τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου(13-12). Στην αντίπερα όχθη Αντωνουσάκης και Παραράς λεηλατούσαν το αντίπαλο καλάθι προσφέροντας εννέα από τους δώδεκα πόντους. Ο Νομικός βρήκε στόχο μια φορά από την περιφέρεια και οι δυο ομάδες έμειναν σε απόσταση αναπνοης!

Η δεύτερη στροφή άνηκε στο συγκρότημα του Νίκου Μπαλάσκα! Ο Νομικός συνέχισε να πυροβολεί από την αγαπημένη του θεση, ο Παραράς είχε προκαλέσει πονοκέφαλο στους αντιπάλους σκοράροντας ακόμη οχτώ πόντους και ο "τοξοβολός" έβαλε το κερασάκι στην τούρτα εκτελώντας απο τα 6.75, φέρντοντας την ομάδα του στο +10! Φειδωλή ήταν η επιθετική συγκομιδή των "Μεταφορέων" με τον Γκέο να παλεύει σχεδόν μόνος του σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης. Το 19-29 ήταν το σκορ του ημιχρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο συνήθης ύποπτος, Μπαλάσκας, "χλάτσωσε" ακόμα δυο τρίποντα, παραμένοντας ανίκητος από την περιφέρεια. Η Pressof βρέθηκε στο +14, γεγονός που την οδήγησε σε μια αδιανόητη χαλάρωση. Οι Transporters εκμεταλλεύτηκαν αυτή τους την στάση και με Μαυρίδη να οργιάζει μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, έριξαν την διαφορά στους 4(35-39), επιστρέφοντας για τα καλά στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο συγκλονιστικό δεκάλεπτο του ματς, καμία ομάδα δεν ήθελε να αφήσει το ροζ φύλλο αγώνα από τα χέρια της! Καρατζιάς και Μακαρίτης πήραν την λόγχη του σκοραρίσματος στα χέρια και πάλευαν απέναντι σε Γκέο, Μαυρίδη και Μαργαρίτη. Μικρές λεπτομέρεις και αβίαστα λάθη ήταν αυτά που τελικά έκριναν το αποτέλεσμα. Η Pressof έχοντας κάβα την διαφορά τεσσάρων πόντων κατάφερε να φτάσει τελικά στην νίκη με 48-52, απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο!

Betsson Mvp του παιχνιδιού αναδείχτηκε ο Παραράς με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους "Μεταφορείς" πολυτιμότερος ήταν ο Μαυρίδης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Στα συνολικά στατιστικά είχαμε για τους Transporters 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 18 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ, 5/11 βολές, 20/48 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Οι νικητές τελείωσαν με 48 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 24 λάθη, 5/17 βολές, 10/27 δίποντα και 9/24 τρίποντα.

Transporters: Θεοδωρόπουλος 2, Μαυρίδης 19, Κοψαύτης 3, Μαρτγαρίτης 8, Γκέος 14, Χούλης 2.

Pressof(Μπαλάσκας): Μπαλάσκας 9, Νομικός 10, Αντωνουσάκης 7, Κρασσάς 3, Καρατζιάς 6, Παραράς 14, Μακαρίτης 3.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Transporters, παρά την διψήφια διαφορά και τα βέλη που δεχτήκαμε μετά από καιρο!