13/04/2024
Brooklyn Nerds 14 19 13 16 - 62 -
Δirtus Bologna 14 8 17 15 - 54 -

Με τον αέρα της εμπειρίας οι Brooklyn Nerds!

Η εμπειρία των Brooklyn Nets τέθηκε αντιμέτωπη με τον νεανικό ενθουσιασμό της Δirtous Bologna, μιας πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας στην διοργάνωση. Καλύτερο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με οδηγό τον Φορτσάτο, προηγήθηκαν 7-3. Οι φιλοξενούμενοι, έψαχναν τα πατήματά τους και προσπαθούσαν να βρουν σκορ με γρήγορες επιθέσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κόσσυβας και Ζαμπούρας πήραν την σκυτάλη από τον Φορτσάτο, δίνοντας διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα τους (30-20). Ο Σκιάνης ήταν αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δirtous Bologna, με τον Σκιάνη και τα τρίποντα του Ασβεστά, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε στους τρεις πόντους (39-36). Οι Brooklyn Nerds όμως είχαν πάντα το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 46-39.

Στην τελευταία περίοδο Φορτσάτος και Ζαμπούρας ανέβασαν την διαφορά στο +13 (54-41) για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να μπουν στο ματς και μείωσαν στους πέντε πόντους (54-49). Όμως οι Brooklyn Nerds, με όπλο την εμπειρία τους, πήραν τελικά την νίκη με σκορ 62-54 και ξεκίνησαν με το δεξί την παρουσία τους στο Summer League. Πολύ ενθαρρυντικά τα πρώτα δείγματα της Δirtous Bologna, με διάθεση για ομαδικό μπάσκετ και όμορφες συνεργασίες.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάρολος Σκιάνης με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Λιατόπουλος, Φορτσάτος 15, Κόσσυβας 10, Τάτσης 2, Ζαμπούρας 16, Βαρούτας 12, Πατσιμάς 4, Κοντορουχάς 3.

Δirtous Bologna (Ραυτόπουλος): Κοτοφωλος, Ζωγραφάκης 7, Κοτρώτσος, Ραυτόπουλος 6, Σκιάνης 20, Υφαντής 1, Κουβάτσος 4, Ασβεστάς 16.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Brooklyn Nerds και τα πρώτα δείγματα γραφής της Δirtous Bologna.