11/11/2022
Gerakas Hawks 8 16 11 19 - 54 -
Nickan 14 17 15 16 - 62 -

Με τον Ανδριόπουλο, τον Τσίλη και τα άλλα παιδιά!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, η Nickan πραγματοποίησε τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε των Geraka Hawks με σκορ 54-62  .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, 3-3 και 5-5, οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έτρεξαν σερί 0-7 και πέρασαν μπροστά με  5-12, ενώ έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 8-14 . Ο Ανδριόπουλος πέτυχε 4 πόντους, ενώ 7 είχε ο Γκόρος .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού αν είχε ονοματεπώνυμο θα ήταν του Νίκου Ανδριόπουλου, καθώς ο ψηλός της Nickan κατάφερε να ξεδιπλώσει στο παρκέ της Basketaki Arena όλες τις πτυχές του αστείρευτου ταλέντου που διαθέτει , πετυχαίνοντας δεκατέσσερις από τους συνολικά δεκαέξι πόντους της ομάδας του , βοηθώντας την να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο συν εννέα με σκορ 19-28 . Ο Ανδριόπουλος τελείωσε της περίοδο με 14 πόντους, ενώ 4 είχε ο Λάμπρου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με το Τσίλη να συνδέεται με χαρακτηριστική ευκολία έξω από τη γραμμή των 6.75  διατήρησαν το προβάδισμα, 29-40, οι Hawks αντέδρασαν και μείωσαν στους πέντε, 35-40, για να έρθει νέα απάντηση της παρέας του Ανδριόπουλου, καθώς με έξι αναπάντητους πόντους έκλεισε τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης σε θέση ισχύος με σκορ 35-46 . Ο Τσίλης πέτυχε 8 πόντους, ενώ οι Τοπούζογλου και Λάμπρου είχαν από 3 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά έναντι των αντιπάλων στους δέκα πόντους, 40-50, οι Gerakas μείωσαν εκ νέου στους πέντε, 46-51, με τον Χρήστο Τσίληνα στήνει νέο πάρτι έξω από τη γραμμή των 6,75 και να οδηγεί τη Nickan σε μια  δίκαιη και συνάμα σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 54-62 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Ανδριόπουλος με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο  είχε 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα .

Η Nickan είχε 12/52 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/30 βολές, 42 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/30 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 9/12 βολές, 32 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 14 λάθη .

Gerakas Hawks(Οικονομίδης): Βουλουμάνος, Γιαννακάκης, Γκόρος 24, Λάμπρου 7,Λιγνός 5, Πικάσης 1, Σανδάλης 1, Σκλαβούνος 10, Τζελέπης, Τοπούζογλου 6, Χαλκίδης, Χατζηδάκης  .

Nickan(Ανδριόπουλος) : Novara, Ανδριόπουλος 20, Καραβάκης 3, Κερενής 5, Κωστόπουλος 3, Μαστορόπουλος 2, Μεϊδάνης, Σιγανός, Τριβιζάς, Τσίλης 19 .

Τι μας άρεσε :Η απόδοση του Νίκου Ανδριόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και το τρίποντο πάρτι του Χρήστου Τσίλη  !