13/01/2024
Gerakas Hawks 18 11 14 11 - 54 -
Fast Break 16 13 29 18 - 76 -

Με τον Δεσποτάκη, τον Αρβανιτέλλη και τα αλλά παιδιά!

Το ξεκίνημα έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 18–16. Ο Γιαννακάκης με την απόδοση του επιβεβαίωσε με τον καλύτερο δυνατό τροπο ότι αποτελεί έναν από τους πιο καυτούς σουτέρ της κατηγορίας, σκοράροντας 10 πόντους! Στην αντίπερα όχθη, οι Αρβανιτέλλης και Δεσποτάκης ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας ομάδας, πετυχαίνοντας 6 και 5 πόντους αντίστοιχα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον αντίπαλο τους, κάνοντας σαφές ότι θα έπρεπε να ιδρώσουν πολύ για να καταφέρουν να κατακτήσουν εκείνοι το ροζ φύλο της νίκης! Ο Γιαννακάκης συνέχισε να αποτελεί πονοκέφαλο για την άμυνα των Fast, προσθέτοντας ακόμη 4 πόντους στην συλλογή του! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Break εμφάνισαν πλουραλισμό στην επίθεση, με τους Αρβανιτέλλη, Κοσσένα και Μπουλαξή να πετυχαίνουν από 3 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 29-29!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε ένα από τα καλύτερα επιθετικά των Fast σε αυτή την αγωνιστική χρονιά, καθώς κατάφεραν να πετύχουν 29 πόντους. Ο Δεσποτάκης ήταν μαγικός σε δημιουργικό και εκτελεστικό επίπεδο, ο Μπουλαξής πυροβολούσε με επιτυχία εντός παιδιάς, ο Αρβανιτέλλης κυριάρχησε κάτω από τα δυο καλάθια και το τελικό 43-58 της προτελευταίας στροφής ήρθε ως φυσική συνέχεια όλων αυτών!

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας μα βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 54-76!

Betsson MVP ο Στράτος Αρβανιτέλλης με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Γιαννακάκης είχε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 24/50 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 7/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/37 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 8/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 9 λάθη.

Gerakas Hawks(Πικάσης): Ασβεστάς 14, Γιαννακάκης 23, Κούνιαρης 1, Παλλαντζάς 2, Πικάσης 14, Ράδος, Σπυρόπουλος.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 24, Δεσποτάκης 13, Κοσσένας 6, Μπουλαξής 24, Νιωτάκης 2, Τζιτζικαλάκης 2, Τσάφος 2, Ωραιόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Δεσποτάκη, αλλά και η συνολική των Fast στη τρίτη περίοδο!