20/10/2021
Cosa Nostra 16 9 15 13 - 53 -
Campeon Εθνικός Star 17 4 6 17 - 44 -

Με τον δικό της τρόπο η Cosa Nostra!

Δύο στα δύο για την Cosa Nostra στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επικράτησε του Εθνικού Star με 53-44 στο κλειστό του Κολωνού!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 8-0 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Εθνικός Star έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 16-17, χάρη σε 6 πόντους του Ζουρίδη, 5 του Φλάσκου και 4 του Βαλμά. Ο Γονιδάκης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με προσπάθειες των Αψερίδη, Κάκιου, Καμπουράκη και Γονιδάκη, η Cosa Nostra πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 25-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Ζουρίδη και Σιαπάνη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με όπλο την άμυνά της και δράστες στην επίθεση τους Αψερίδη (6π), Γονιδάκη (4π) και Κουτσουριδάκη (3π), η Cosa Nostra έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 40-27. Δεν μπόρεσε η παρέα του Σιαπάνη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τα δίποντα των Τόλια, Βαλμά και Ζουρίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τον αντίπαλο και με τους Μπρούστα, Κάκιο, Γονιδάκη, Τζαχρήστα, Τραγή και Χατζησυμεωνίδη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 53-44. Για τον Εθνικό Star στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Βαλμάς με τους 10 πόντους που σημείωσε, ενώ 4 πρόσθεσε ο Σέργης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 22/53 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/20 βολές, 19/52 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος της Cosa Nostra ο Μπρούστας με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Εθνικού Star ο Βαλμάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/8 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρήστας 2, Μπρούστας 8, Χατζησυμεωνίδης 2, Αψερίδης 8, Καμπουράκης 2, Γονιδάκης 18 (2), Τραγής 2, Κουτσουριδάκης 5, Ζυγομαλάς, Κάκιος 6

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Φλάσκος 5 (1), Τόλιας 2, Σέργης 6, Βαλμάς 16, Ζουρίδης 13, Σιαπάνης 2

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης της Cosa Nostra!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 17 χαμένες βολές του Εθνικού Star!