01/07/2021
Termites 16 4 20 10 - 50 -
Pressof BC 13 22 12 9 - 56 -

Με τον γνωστό της τρόπο η Pressof!

Δύο στα δύο για την Pressof στον όγδοο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τους Termites με 50-56 στο κλειστό του Κολωνού.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-9, οι Termites έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 16-13, χάρη σε 5 πόντους του Καρκατσέλη, 5 του Χριστόπουλου και 4 του Χατζητσοπάνη. Ο Τρατολάτης με 5 πόντους και ο Τσορτός με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η Pressof κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 4 τρίποντες βόμβες του Νομικού, αλλά και 5 νέους πόντους του Τρατολάτη, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 20-35. Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τους Καρκατσέλη και Σπανό να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι βυσσινοί έφτασαν μέχρι και στο +17, ωστόσο είδαν τον αντίπαλο να αντιδρά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 40-47, έπειτα από 4 πόντους του Καραντζιά και τρίποντα των Τσιλιώνη – Τρατολάτη. Τους Termites κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα τα τρία τρίποντα του Μπιμπούδη και οι 4 πόντοι του Καρκατσέλη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα καλάθια των Παπαθανασίου, Τσορτού και Νομικού, έφτασε στη νίκη με 50-56! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Termites να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, ωστόσο οι 4 πόντοι του Σπανού δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 13/35 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 9 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/14 βολές, 12/30 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Χατζητσοπάνης με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/5 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Hall of Brands mvp της Pressof ο Τσορτός με 8 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Termites (Καρκατσέλης): Παπακώστας 2, Μπιμπούδης 9 (3), Αποστολόπουλος 2, Καρκατσέλης 12 (1), Χατζητσοπάνης 8, Σπανός 6, Φιλιππαίος 2, Χριστόπουλος 5 (1), Γιαννάκης 4

Pressof (Τσορτός): Τσιλιώνης 5 (1), Μαυρομητός 1, Παπαθανασίου 7 (1), Τρατολάτης 14 (3), Τσορτός 8, Νομικός 16 (4), Καραντζιάς 5

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο της Pressof, όπως και η μαχητικότητα των Τερμιτών!