24/11/2021
War Gamers 21 23 17 19 - 80 -
Souvlakers 18 21 18 17 - 74 -

Με τον γνωστό τους τρόπο οι War Gamers!

Την έβδομή τους νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι War Gamers, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής της Elite League λύγισαν στο φινάλε τους μαχητικούς Souvlakers με 80-74!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι War Gamers, καθώς με 7 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Διαμαντή και 5 του Λαζαράκου, προηγήθηκαν με 19-10, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι και με τους Τοκάνη, Τοκατλίδη και Αγγελόπουλο να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, πλησίασαν στους 3, 21-18!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να οδηγούν το μαθς και με 9 πόντους του Καραγιάννη, 8 του Καρατζή και τρίποντα των Πάτερου – Διαμαντή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 44-39. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στην δεύτερη περίοδο οι Souvlakers, με τον Αγγελόπουλο να βάζει τρία τρίποντα και τους Τοκατλίδη – Μελιτζάνη να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σκλαβενίτη έχτισε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 51-41, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 61-57, μετά από ακόμη 12 πόντους του Καραγιάννη. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Μαγγιώρου και τα τρίποντα των Μελιτζάνη – Αγγελόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 61-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ποντίκη συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 5 πόντους του Αγγελόπουλου, 4 του Τοκάνη και 4 του Τοκατλίδη, προσπέρασε με 72-73, 3:30 για το τέλος. Ωστόσο, στο φινάλε του αγώνα οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι και με τους Λαζαράκο και Καραγιάννη να βγάζουν το φίδι από την τρύπα με 11 και 7 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στη νίκη με 80-74!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 23/25 βολές, 15/40 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/23 βολές, 19/48 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των War Gamers ο Καραγιάννης με 34 πόντους (double-double), έχοντας 10/10 βολές, 9/16 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Souvlakers ο Αγγελόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 3/6 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Λαζαράκος 16 (3), Καραγιάννης 34 (2), Διαμαντής 9 (2), Σούλης, Ρίπης 5, Πάτερος 7 (1), Καρατζής 9 (1)

Souvlakers (Ποντίκης): Τοκάνης 14, Τράκας, Μελιτζάνης 5 (1), Μαγγιώρος 13, Τοκατλίδης 14 (1), Αδάμης 3 (1), Αγγελόπουλος 25 (6)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του αγώνα!