13/01/2020
Phoenix Bums 15 10 12 24 - 61 -
Iron Maidan 14 16 15 11 - 56 -

Με τον γνωστό… τρόπο οι Phoenix Bums!

Μεγάλη ανατροπή έκαναν στο el classico κόντρα στους Iron Maidan οι Phoenix Bums, καθώς αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 12 πόντους, 33-45, πήραν την όγδοη νίκη τους με 61-56 στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League!

Οι Phoenix Bums μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 10-4, κλείνοντας όμως το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-14, μετά από 8 πόντους του Μοίρα και 5 του Μοσκόφογλου. Τους πράσινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Μακρής και Ζηρίνης με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Δέλλιος τα έβαζε από παντού και με 11 δικούς του πόντους, τρίποντο του Κίσσα και δίποντο του Ζηρίνη, έδωσαν στους Iron Maidan αέρα 9 πόντων, 21-30. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 5, 25-30, με τον Κοβάτσο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 33-45, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο στο +8, 37-45, χάρη σε 5 πόντους του Μακρή, 3 του Ζηρίνη και τρίποντη βόμβα του Κώστα του Μαρινάκη. Τους Αλήτες πάλευαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Μοίρας (3π), Μοσκόφογλου, Παπαντωνίου, Κοβάτσος και Λάσπας. Σκορ τρίτης περιόδου 37-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Phoenix Bums τα έδωσαν όλα για την ανατροπή, κάτι που κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας με 61-56, με τους Μοσκόφογλου (8π), Παπαντωνίου (6π), Κοβάτσο (6π) και Μοίρα (3π) να φωνάζουν παρών στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Δεν μπόρεσαν να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων στα τελευταία λεπτά οι “Μαϊντανοί” και έτσι οι 3 πόντοι του Δέλλιου και το μεγάλο τρίποντο του Κλαλιώτη λίγο πριν τη λήξη δεν τους έφταναν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/26 βολές, 17/44 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 12/28 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Μάζεψαν 18 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Κορυφαίος των Phoenix Bums για ακόμη μια φορά ο Μοσκόφογλου με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 7/9 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Δέλλιος με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Phoenix Bums (Καδάς): Μοσκόφογλου 15, Παπαντωνίου 12 (1), Καραγιάννης 2, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 16 (3), Κοβάτσος 12, Κατσαριώτης, Λάσπας 2

Iron Maidan (Μαρινάκης): Μακρής 13 (2), Μαρινάκης 4 (1), Κίσσας 7 (1), Φωτεινάκης 2, Ζαχαρόπουλος, Δέλλιος 14 (3), Ζηρίνης 11, Κλαλιώτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το δυνατό, αλλά και μπασκετικό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε!