22/01/2020
Remal Madrid 12 8 10 18 - 48 -
Patras LakiStars 18 16 14 11 - 59 -

Με τον Μαρκόπουλο οδηγό!

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του BPL, η Remal Madrid αναμετρήθηκε με τους Lakis Stars. Αν και ο Σινεγάλιας με τον Σαββόπουλο έδωσαν το 100%, οι Stars με οδηγό του τρένου τον Ανδρέα Μαρκόπουλο, πήραν την νίκη με σκορ 59-48 και ως αποτέλεσμα πρόσθεσαν στην συλλογή τους άλλο 1 ροζ!

Μία διαφορά της τάξεως των 6 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Πολύ καλά άρχισε το παιχνίδι ο Κ. Αγγελόπουλος με 2 καλάθια σε 3 φάσεις, ενώ 1 τρίποντο είχε ο Σταματόπουλος. Για την Rema, η οποία λόγω τραυματισμού έχασε τον Μπαρμπάτη από τα πρώτα 2 λεπτά, 8 πόντους είχε ο Σαββόπουλος για το τελικό 12-18!

Η διαφορά αυξήθηκε κατά 1 καλάθι στην 2η περίοδο. Με σωστές επιθέσεις και ορθά προσαρμοσμένες άμυνες, η αρμάδα του coach A έδειχνε να επιβάλλει τον ρυθμό της. 5 συνεχόμενους πόντους είχε ο Μαρκόπουλος, ενώ τους 11 πόντους έβαλε ο Σαββόπουλος για τους «μαδριλένους».

Το τέμπο που την βόλευε, επέβαλλε η ομάδα του Αγγελόπουλου στην 3η περίοδο. Με το πλάνο του coach να έχει ως στόχο ΄΄η μπάλα να γυρίζει΄΄, οι παίχτες ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν. Έτσι, οι Stars με σχετικά καλή συνεργασία μεγάλωσαν την απόσταση τους από την Remal Madrid, η οποία με εξαίρεση την επιθετική δεινότητα του Σαββόπουλου δεν είχε λύσεις.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 6 «εκλεκτοί» του Ανδρικόπουλου τα έδωσαν όλα, με 1ο και καλύτερο τον μαχητή Λανδρίτση (11). Δυστυχώς όμως για τους ερυθρόλευκους ,αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα με σκορ 48-59 από τα «αστέρια του Λάκη»!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Μαρκόπουλος με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ (0-1) και 3 ασίστ σε 18:49 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 5/8 δίποντα (62,5%) και 1/2 τρίποντα (50%). Για την Remal ξεχώρισε ο Νίκος Σινεγάλιας με 9 πόντους, 23 ριμπάουντ (9-14), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 40 λεπτά. Σούταρε 3/8 δίποντα (37,5%) και 3/9 βολές (33,3%).

Σαν σύνολο, η Remal Madrid είχε 14/43 δίποντα (32,5%), 4/25 τρίποντα (16%), 8/17 βολές (47,1%), 50 ριμπάουντ (15-35), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 20/44 δίποντα (45,4%), 6/26 τρίποντα (23,1%), 1/6 βολές (16,7%), 47 ριμπάουντ (10-37), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Remal Madrid (Ανδρικόπουλος): Διαμαντόπουλος 1, Ανδρικόπουλος 2, Σινεγάλιας 9 (23 ριμπ), Σαββόπουλος 17 (7 ριμπ), Λανδρίτσης 13 (7 ριμπ), Παύλου 6 (7 ριμπ), Μπαραμπάτης.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Αξιώτης 6, Σκίτσας 3, Κόκκινος 10, Παπαφλωράτος, Μαρκόπουλος 13, Λιόπετας 8 (8 ριμπ), Τσγκρώνης 2, Σταματόπουλος 11, Τζελέπης 11 ( 9 ριμπ, 7 ασίστ), Αγγελόπουλος Κ. 6 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία και ικανότητα του Μαρκόπουλου στην επίθεση!