11/02/2024
Phoenix Bums 21 21 12 12 - 66 -
Blue Rose 25 10 6 11 - 52 -

Με τον παλιό καλό τρόπο οι Bums!

Ο Νίκος ο Δανασής είδε στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης τον Τσομίδη να ξεχωρίζει, είπε να δώσει ένα... χεράκι και αυτός στη συνέχεια, με το Blue Rose να είναι εκπληκτικό στο ξεκίνημα και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-25 μπροστά, με τους Bums να ψάχνονται κυρίως αμυντικά και τους Δεδούση και Παπαντωνίου να τους ανεβάζουν προς το τέλος! Τρομερό μπάσκετ και από τους δύο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιαννακή να μπαίνει παρκέ και να ξεχωρίζει με το περιφερειακό του σουτ, με τους Φρέρη και Καδά να απαντούν από τα 6.75 και το ημίχρονο να κλείνει στο 42-35 για τους "Ήλιους"!

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους παίκτες των δύο ομάδων να αναλώνονται σε αβίαστα λάθη και τον Μοσκόφογλου να... διατηρεί την επαφή του με το καλάθι και να κρατά το προβάδισμα των Bums, με τον Φρέρη να βάζει μεγάλο τρίποντο λίγο πριν τη λήξη, στέλνοντας το παιχνίδι στο 54-41! Με τον... old school τρόπο παιχνιδιού τους λοιπόν, οι Bums έπαιξαν συνετά μέχρι και το τέλος του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση με τελικό σκορ 66-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κοσμάς Δημητρόπουλος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/36 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 2/4 βολές, 47 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/36 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 4/7 βολές, 29 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.