15/01/2020
Bar Χελώνα 12 19 7 20 - 51 -
Ice Cream Lovers 6 7 12 17 - 42 -

Με τον σεφ πρωταγωνιστή, νικήτριες οι Χελώνες!

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 2ου γύρου, στο Basketaki Patras League (BPL), η Bar Χελώνα αναμετρήθηκε με τους περσινούς πρωταθλητές! Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με τις μεταγραφές των 2 ομάδων να αποδίδουν στο παρκέ. Η ομάδα του Σπανού με ηγέτη (εντός παρκέ) τον Κωτσόπουλο (ο σεφ που αναφέραμε πιο πάνω) πήρε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 51-42, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι. Με Λαμπρόπουλο Α. και Ζάρλα (μεταγραφή) να αρχίζουν δυναμικά, η παρέα του Παπαδόπουλου δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων και έκλεισε την 1η περίοδο με doublescore (12-6). Αντίθετα, μόνο ο Ντούβας (3) και ο Αλεξανδράτος (3) σκοράραν για τους Lovers.

Σε διψήφιο και πιο αναλυτικά στους 18 πόντους έφτασε η διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κωτσόπουλος έπαιξε άμυνα για σεμινάρια, ενώ μάζεψε πολλά «σκουπίδια». 3 καλάθια πέτυχε ο Σπανός και το δεκάλεπτο, έκλεισε με 2 σερί τρίποντα ο Αλέξης Λαμπρόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, τα «παγωτά» φάνηκαν ανήμπορα να αντιδράσουν στην επιθετική λαίλαπα των «χελωνών». Το σκορ διαμορφώθηκε ως 31-16!

Η ομάδα του Μιχαλόπουλου (που έλλειπε) αντεπιτέθηκε στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Αραμπαρτζή να παίρνει μπρος με 8 πόντους και με όλη την ομάδα να συνεισφέρει στα μέγιστα, οι Ice Cream Lovers κατάφεραν να μειώσουν κατά 5 πόντους. Για την Bar Χελώνα την διαφορά συντήρησε όσο μπορούσε ο Κωτσόπουλος!

Η 4η περίοδος αυτού του συναρπαστικού αγώνα, ξεκίνησε με την Bar Χελώνα να έχει φυσικά το πάνω χέρι. Κλείδωσε την άμυνα της και προσπάθησε να κρατήσει «ζωντανή» την διαφορά. Έτσι λοιπόν και εν απουσία του Σκιαδά, κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη. Αργά ζεστάθηκε ο Ντούβας με 2 τρίποντα στο τέλος για το τελικό 51-42!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κωτσόπουλος με 11 πόντους, 20 ριμπάουντ (6-14), 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/13 δίποντα (38,5%) και 1/6 βολές (16,7%). Για τους ICL ξεχώρισε ο Γιώργος Αραμπατζής με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33:02 λεπτά. Σούταρε 2/5 δίποντα (40%) και 2/6 τρίποντα (33,3%).

Σαν σύνολο, η Bar Χελώνα είχε 15/59 δίποντα (25,4%), 5/23 τρίποντα (21,7%), 6/12 βολές (50%), 67 ριμπάουντ (23-44), 8 ασίστ. 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι περσινοί πρωταθλητές είχαν 7/30 δίποντα (23,3%), 6/33 τρίποντα (18,2%), 10/21 βολές (47,6%), 40 ριμπάουντ (7-33), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη.

Bar Χελώνα (Σπανός): Λαμπρόπουλος Α. 12, Παπαδόπουλος, Ζάρλας 10 (14 ριμπ), Κωτσόπουλος 11 (20 ριμπ), Σπανός 6 (10 ριμπ), Λαμπρόπουλος Π. 5 (7 ριμπ), Σταθόπουλος 7 (7 ριμπ).

Ice Cream Lovers (Ντούβας): Αλεξανδράτος 5, Βασιλείου 3, Αθανασίου 2, Αγγελής 5 (7 ριμπ), Τσαρμπόπουλος, Στεφανάτος 4, Ντούβας 13 (9 ριμπ), Αραμπατζής 10 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η επίδοση του rookie της Bar Χελώνας Ζάρλα!