05/07/2021
Αλκοολικός Αστέρας 11 17 8 18 - 54 -
Houston Problems 17 7 13 11 - 48 -

Με τους ψηλούς του ο Αλκοολικός Αστέρας!

Ο Αλκοολικός Αστέρας παρόλο που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι με 5 παίκτες, πήρε μία σπουδαία νίκη με 54-48 κόντρα στους Houston Problems, εκμεταλλευόμενος την υπεροπλία του στους «ψηλούς».

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ. Οι Houston Problems, ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 17-11 με το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Στέφανο Τσιάγκο να σημειώνει 9 πόντους. Για τον Αλκοολικό Αστέρα, από 4 πόντους έβαλαν οι Πιτσιλλός και Ιωάννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αλκοολικός Αστέρας προσπάθησε να πάει το παιχνίδι κοντά στο «ζωγραφιστό» αφού είχε τρομερό πλεονέκτημα μέσα στο καλάθι. Ο Ιωάννης, είχε 6 πόντους και μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι. Ο Αστέρας, έτρεξε ένα επιμέρους 17-7 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 4, 28-24. Για τους Problems, 3 πόντους έβαλε ο Γιώργος Σταυρόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το ματς έγινε πιο σκληρό. Ο Στέφανος Τσιάγκος, ήταν ασταμάτητος ξανά και με 7 πόντους βοήθησε την ομάδα του να προσπεράσει στο σκορ με 37-36. Για τους τυπικά γηπεδούχους, που έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις, 4 πόντους έβαλε ο Σωτήρης Πιστιλλός.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο Αστέρας, γνώριζε την υπεροπλία του στους ψηλούς, τους οποίους και τάιζε συνεχώς. Ο Γιάννης Ιωάννης έβαλε 9 πόντους στην περίοδο και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 54-48. Για την ομάδα από το Χιούστον, πάλευαν στην επίθεση οι Σταυρόπουλος και Τσιάγκος, αλλά δεν ήταν αρκετοί κόντρα στο μέγεθος του Αστέρα.

Hall OF Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε Γιάννης Ιωάννης με 23 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Τσιάγκος με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/64 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 13/23 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα κι έκαναν 21 λάθη. Από την άλλη οι Houston Problems είχαν 17/68 εντός πεδιάς, 8/33 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Λαούτατζης): Μαρινάκης 4, Λαούτατζης 11, Αργύρης, Ιωάννης 13, Πιτσιλλός 16.

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Σταυρόπουλος 12, Τσουραπάς 2, Τσιάγκος 3, Ρόσσι 5, Μακρής 1, Τσιάγκος Σ 25.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που υπήρχε σε όλο το 40λεπτο!