13/07/2021
Harlems 15 17 9 6 - 51 -
Ιπ-πότες 15 13 14 9 - 48 -

Με τους ψηλούς στους 16 οι Harlems!

Την Τρίτη το βράδυ 12 Ιουλίου στο Basketaki Arena , σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό και άκρως μπασκετικές φάσεις, οι Harlems επικράτησαν πολύ δύσκολα με 51 – 48 απέναντι στους Ιπ-πότες!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων(15-15). Οι Harlems έβαζαν την μπάλα στο ζωγραφιστό και έφερναν σκορ από Σκαρμέα, Σταυρόπουλο, Σιάμο και τρίποντο του Κρητικού , ενώ οι Ιππότες πυροβολούσαν από μακριά(Χουσέας2,Κουρούμαλης).

Με 0-7 (Αγγελόπουλος, Μούρτζος,Χουσέας)ξεκίνησαν οι Ιππότες την δεύτερη περίοδο.Η απάντηση από τους Harlems ήταν άμεση και με δικό τους 8 – 0 από Βρεττάκο, Καραμπά και Καρρά έκαναν το σκορ 23-22. Σε εκείνο το σημείο ο αρχηγός των Ιπποτών Μανώλης Ρούσσος πήρε το όπλο του βάζοντας τρια συνεχόμενα τρίποντα , με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο ημίχρονο 28 – 32. Σιάμος και Σταυρόπουλος τα καλάθια των γηπεδούχων!

Η Τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Harlems να περνάνε μπροστά με Βρεττάκο και Δαμίγο. Οι Ιππότες πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε εκείνο το σημείο και ξέφυγαν με 4 πόντους του Αγγελόπουλου, τρίποντο του Χουσέα και καλάθι του Κουρούμαλη( 33 – 41). Μέχρι να κλείςει το δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τρίποντο του Σταυρόπουλου, και Καραμπά, Δαμίγο να πετυχαίνουν από 3 πόντους προσπέρασαν ξανα 42- 41.

Μπαίνοντας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Ιππότες με δύο καλάθια του Αγγελόπουλου πέρασαν μπροστά 42 – 46. Οι Harlems ήταν αυτοί που παρότι έμειναν για πεντέμισι λεπτά χωρίς πόντο, με τον Σταυρόπουλο να είναι πρωτεργάτης με 5 πόντους και τους Σιάμο και Καρρά να σκοράρουν , πήραν μεγάλη νίκη-πρόκριση 51-48 καθώς οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε δύο τρίποντα στην εκπνοή!

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Ρούσσος με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1κλέψιμο.

Οι Ιπ-πότες είχαν12 / 44 δίποντα, 7 / 26 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Harlems είχαν 15 / 49 δίποντα, 3 / 13 τρίποντα, 12 / 26 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοιάσεις 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Ιπ-πότες(Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 13 (6ρ.), Σάλαρης , Κουρούμαλής 8 (16ρ.), Κοσιαράς, Μπαμπάτσικος 2, Χουσέας 12, Μαυρογιαννάκης, Ρούσσος 9, Μούρτζος 4(6ρ.),Κωνσταντόπουλος

Harlems (Ρουσιώτης):Μουρτίογλου, Σκαρμέας 3(8ρ.), Κρητικός 3, Καραμπάς 8, Σιάμος 10(7ρ.), Καρράς 4 (4ας.), Σταυρόπουλος 15(8ρ.), Δαμίγος 4(8ρ.), Βρεττάκος 4.

Τι μας άρεσε: Ο πολύ γρήγορος ρυθμός και οι άκρως μπασκετικές επαφές!