Escapers 16 7 9 13 7 52 -
Beerokoillers 11 4 19 11 4 49 -

Με τούτα και με εκείνα αήττητοι οι Escapers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Development και σε ένα αμφίρροπο και δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης,οι Escapers κατάφεραν και πέρασαν αλώβητοι απο’ το εμπόδιο των Beerokoillers ,επικρατώντας με

Οι Escapers έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, μπήκαν σε θέση οδηγού και προηγήθηκαν με 11 – 0 και 16 – 11. Γάτος και Σιώπκας τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των προπορευόμενων με 6 πόντους έκαστος, ενώ οι Beerokoillers που ξύπνησαν μετά το πεντάλεπτο, έμειναν κοντά χάρη ατα τρίποντα από Κοσμαδάκη(2) και Κατσίκη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ φτωχό, με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο(7-4) και τους Escapers να μην απειλούνται και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 23 – 15. Τάγκας με τρίποντο και Σιώπκας με 4 πόντους βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους, ενώ τα μοναδικά καλάθια των φιλοξενούμενων πέτυχαν Καπελές και Λιακόπουλος.

Με τον Καμουλάκο καυτό από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον guard των Beerokoillers να πετυχαίνει 8 συνεχόμενες πόντους και να φέρνει το μάτς στα ίσια(23-23). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα με κορυφαίο τον Σιώπκα με 5 πόντους όμως η παρέα του Μανδηλαρά, με τον Καμουλάκο να συνεχίζει το βιολί του με 5 πόντους και την Κοσμαδάκη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 32 – 34.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και τελικά το ματς να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με τον Γάτο να το παίρνει προσωπικά με 9 πόντους, προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, αλλά οι εφτάψυχοι Beerokoillers με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι και τον Κοσμαδάκη μα σκοράρει μεγάλο τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή, έστειλαν το ματς στην παράταση!

Ο Κοσμαδάκης ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ξεκίνημα της παράτασης, όμως οι Escapers με τρίποντο του Φράγκου και καλάθια από Σιώπκα , Βρακά μπήκαν σε θέση οδηγού και κατάφεραν να αποδράσουν με την νίκη 52-49!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σιώπκας με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καμουλάκος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Escapers είχαν 18 / 41 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 4 / 12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Beerokoillers είχαν 13 / 41 δίποντα, 7 / 34 τρίποντα, 2 / 5 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Escapers(Τάγκας): Βράκας 4, Γάτος 15(8ρ.), Κασδαναστάσης 2, Μανούρης 4(12ρ.),Σιώπκας 17, Τάγκας 3, Φράγκος 7.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Καμουλάκος 14(9ρ.), Κοσμαδάκης 18, Καπελές 4, Κατσίκης 3, Λιακόπουλος 5(7ρ.), Δ. Μανδηλαράς 1(12ρ.), Κ.Μανδηλαράς, Νεοφύτου 4.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη της αναμέτρησης και το γεγονός ότι κρίθηκε το ματς στην παράταση.