01/10/2020
Milwaukee Sucks 7 16 16 15 - 54 -
Basket Maniacs 8 17 11 11 - 47 -

Με 3×3 στην επόμενη φάση οι Sucks!

Στις καλύτερες 64 ομάδες του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Milwaukee Sucks, καθώς κέρδισαν δύσκολα τους Basket Maniacs με 54-47 και έκαναν το 3/3 στον τρίτο όμιλο του θεσμού.

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το σκορ να είναι 0-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά και τους Basket Maniacs να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 7-8, μετά από 5 πόντους του Negrin και βολές του Γιώργου Στασινόπουλου. Ο Παγούνης από την περιφέρεια και οι Σαμιωτάκης – Γκολφινόπουλος μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήραν μπρος και οι Μανιακοί πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 23-25, χάρη σε δύο νέα τρίποντα του Negrin, 4 πόντους του Σπύρου Στασινόπουλου και τρίποντο του Γιώργου Στασινόπουλου. Από κοντά ακολουθούσαν οι Milwaukee Sucks και στην δεύτερη περίοδο, με τον Καββαθά να σκοράρει 5 πόντους, από 4 είχαν οι Μιχάκης και Γανέλης, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Διαμάντης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η είδηση της νίκης της Baca Juniors επί του Komic Mastora και έτσι το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου ήταν καλύτερο στο τρίτο δεκάλεπτο και με 5 πόντους του Φωτόπουλου και τρίποντα των Καββαθά – Μιχάκη, προσπέρασε με 39-36. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καλαμιώτης και Στενάκης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Διαμάντης έβαλε δύο τεράστια τρίποντα και σε συνδυασμό με τους 4 πόντους του Παγούνη, οδήγησαν τους Milwaukee Sucks στη νίκη πρόκριση με 54-47! Πάλεψε στο φινάλε ο Negrin να γυρίσει μόνος του το ματς, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε δεν έφταναν για τους Basket Maniacs.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/14 βολές, 14/33 δίποντα και 7/38 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/14 βολές, 11/37 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 13 λάθη.

Κορυφαίος των Milwaukee Sucks ο Διαμάντης με 6 πόντους, έχοντας 0/3 βολές και 2/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Στενάκης με 5 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 2/3 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Καββαθάς 9 (2), Διαμάντης 6 (2), Φωτόπουλος 7, Σαμιωτάκης 4, Γανέλης 4, Παγούνης 9 (1), Μιχάκης 12 (2), Γάτσιος 1, Γκολφινόπουλος 2

Basket Maniacs (Στασινόπουλος Γ.): Negrin 18 (4), Στασινόπουλος Σ. 6, Ζήσης, Καλαμιώτης 9, Στασινόπουλος Γ. 5 (1), Δημητριάδης 2, Σασσάς, Στενάκης 5, Νούκας 2

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς!