49
Young Ballers BC 17 18 12 18 - 65 -
BBC 9 15 11 14 - 49 -

Με «τριαντάρα» του Μπάραμπα οι Young Ballers !

Απόγευμα Κυριακής στα Μελίσσια οι πρωτοπόροι Young Ballers (11-2) υποδέχθηκαν την BBC για την 14η στροφή στον καυτό πέμπτο όμιλο της D2 League. Με ηγετική εμφάνιση του νεοαποκτηθέντα Στέλιου Μπάραμπα (30π., 4 ριμπ., 3 ασί., 2 τρίπ.) οι «πράσινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 65-49 και φιλοδοξούν να χτίσουν νέο σερί νικών. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η BBC, που αδικείται από το τελικό σκορ. Είχε σημαντική πολυφωνία στην επίθεση, αλλά κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Εξαιρετική η επίδοση των δύο ομάδων στα σουτ τριών πόντων. Οκτώ τρίποντα για κάθε ομάδα με ποσοστά πολύ κοντά στο 50%. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς ανώτεροι και πιο αποτελεσματικοί οι Young Ballers στο ξεκίνημα. Με την τριπλέτα Μπάραμπας (7π. με 1 τρίπ.) – Γεωργιάδης (6π. με 2/2 τρίπ.) – Ανδρεάδης (2π.) να κάνει τη διαφορά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους στα πρώτα λεπτά. Η BBC άργησε αλλά βρήκε τα πατήματά της και με τους Τσατάλη (5π. με 1 τρίπ.), Σακελλαρίου (2π.) και Ζαγορίτη (2π.) κρατήθηκε σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 17-9.

Αρκετά πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Η BBC, σαφώς βελτιωμένη επιθετικά, βρήκε σκορ από 7 διαφορετικούς παίκτες, με τον Λάμπρο Βάγια να ξεχωρίζει σκοράροντας 4 πόντους. Η λύση, όμως, στο μαρκάρισμα του Στέλιου Μπάραμπα παρέμεινε άλυτος γρίφος για τους φιλοξενούμενους, αφού ο guard των Ballers κατάφερε να προσθέσει ακόμη 7 πόντους στη συλλογή, έχοντας μάλιστα ως άξιο συμπαραστάτη τον Παναγιώτη Ανδρέαδη (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 35-24.

Μοιρασμένο και το τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-11 υπέρ των μετέπειτα νικητών. Κώστας Παππάς (6π. με 2 τρίπ.) και Θοδωρής Ζαγορίτης (3π.) έβαλαν μεγάλα σουτ που «έφτιαξαν» ψυχολογικά την BBC. Οι Young Ballers, ωστόσο, είχαν άμεση απάντηση σε κάθε μίνι ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και, χάρη στους Στέλιο Μπάραμπα (8π.) και Νικηφόρο Γεωργιάδη (3π.), διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-35.

Όμορφο μπασκετικό θέαμα παρακολουθήσαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έξι τρίποντα, τρία για κάθε ομάδα είχε το μενού. Παππάς, Τσατάλης και Πέτσας πάλεψαν να ξανά βάλουν την BBC στο ματς, όμως ο Μπάραμπας (8π.) συνέχισε… τα δικά του και συνεπικουρούμενος από τους Ζορμπάνο και Γεωργιάδη «υπέγραψε» την 12η νίκη των Young Ballers.

Στο τέλος του αγώνα, οι Young Ballers είχαν 15/38 δίποντα, 8/17 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη.

Στον αντίποδα, η BBC είχε 12/30 δίποντα, 8/15 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, μοίρασε μόλις 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε φυσικά ο Στέλιος Μπάραμπας με 30 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από την BBC ξεχώρισε ο Θοδωρής Ζαγορίτης με 7 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Young Ballers (Στεφανάκος) : Ανδρέαδης 9 (4 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ), Ζορμπάνος 10 (3 ριμπ., 4 κλεψ., 1 τρίπ.), Βαρκάρης 4 (5 ριμπ., 2 κλεψ.), Γεωργιάδης 12 (5 ριμπ., 4/4 τρίποντα !), Μπάραμπας 30 (4 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Σπυρόπουλος (3 ριμπ.), Στεφανάκος (2 ριμπ., 2 κλεψ.).

BBC (Κρόκος) : Βάγιας 6 (5 ριμπ.), Δάλλας (4 ριμπ.), Ζαγορίτης 7 (1 τρίπ., 1 μπλοκ), Κρόκος, Πέτσας 3 (1 τρίπ.), Παππάς 9 (3/4 τρίπ.), Παυλόπουλος 3 (1 τρίπ.), Πολύζος 4 (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Σακελλαρίου 4 (3 ριμπ.), Στέφος 5, Τσατάλης 8 (2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Τα υψηλότατα περιφερειακά ποσοστά των δύο ομάδων και ηγετική εμφάνιση του Μπάραμπα.