29/01/2023
Melisses BC 5 7 5 15 - 32 -
Σκόρπιοι BC 15 19 20 6 - 60 -

Με «τριπλό» Βεζυράκη οι Σκόρπιοι!

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Σκόρπιοι επικράτησαν άνετα των Μελισσών με 32-60 φτάνοντας τις 10 διαδοχικές νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιώργο Βεζυράκη που πέτυχε triple-double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασσίστ!  Η ομάδα των αδερφών Χειράκη ετοιμάζεται πλέον για το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους πρωτοπόρους Undrafted, ενώ οι Melisses θα αντιμετωπίσουν τους Winston Wizards με στόχο την επιστροφή στα ροζ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους Σκόρπιους που μπήκαν σε θέση οδηγού με triple score χάρη στους Βεζυράκη (7π.), Ευθυμίου (3π.), Σαραντάρη (3π.) και Πατσιαλή (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι που σκόραραν μόλις 5 πόντους με τον Γαρυφαλάκη (5π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Σκόρπιοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά στους Δ. Χειράκη (8π.), Δήμου (5π.), Ευθυμίου (4π.) και Ν. Χειράκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Melisses βελτιώθηκαν ελαφρώς, χάρη στους Κοντοπάνο (3π.), Μπάνο (2π.) και Παπαδιά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 12-34.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα των αδερφών Χειράκη ήταν καταιγιστική, διευρύνοντας το υπέρ της προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Καρπούζας (6π.), Δ. Χειράκης (5π.), Βεζυράκης (3π.), Μιχαλόπουλος (2π.), Ευθυμίου (2π.) και Πατσιαλής (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, απλοποιώντας ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Μόλις 5 πόντους μέτρησαν οι Melisses από τους Στ. Μπουγιούκο (3π.) και Μπάνο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 17-54.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Οι Melisses βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους, σκοράροντας σε μια περίοδο δύο πόντους λιγότερους από όσους σκόραραν σε 30 ολόκληρα λεπτά. Γαρυφαλάκης (6π.), Αλ. Μπουγιούκος (5π.), Στ. Μπουγιούκος (2π.), Φράγκος (2π.) και Κοντοπάνος (2π.) προσέφεραν λύσεις στο επιθετικό σκέλος, ενώ την ίδια ώρα οι Σκόρπιοι έχαναν το ένα ελεύθερο lay up μετά το άλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Melisses είχαν 8/33 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Σκόρπιοι είχαν 20/50 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Βεζυράκης με 10 πόντους και triple-double, έχοντας 3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κοντοπάνος με 5 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε 4 κλεψίματα, 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Melisses (Μπουγιούκος) : Γαρυφαλάκης 11 (3), Κοντοπάνος 5 (1), Μπάνος 4, Μπουγιούκος Α. 3, Μπουγιούκος Στ. 5, Παπαδιάς 2, Φράγκος 2.

Σκόρπιοι (Χειράκης) : Βεζυράκης 10 (1), Δήμου 5 (1), Ευθυμίου 13, Καρπούζας 6 (2), Μέτσο, Μιχαλόπουλος 2, Πατσιαλής 4, Σαραντάρης 4 (1), Χειράκης Δ. 13, Χειράκης Ν. 4.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.