30/10/2022
LazerWolves 23 12 11 19 - 65 -
Hurricanes 12 19 19 14 - 64 -

Με τρίποντο μαχαιριά του Βέλλη οι Lazers!

Το απογευματάκι της Κυριακής 30 Οκτωβρίου στον Κολωνό, σε ένα σπουδαίο ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Βέλλης με τρίποντη βόμβα στα 15 δευτερόλεπτα έκρινε το παιχνίδι και χάρισε τη νίκη στους Lazers με 65 – 64 απέναντι στους Hurricanes.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Lazers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τον Βέλλη να οργανώνει άψογα, τον Ασημομύτη να δείχνει ασταμάτητος με 11 πόντους και τον Κατσαλή να μπουμπουνίζει δύο τρίποντα, ξέφυγαν 24 – 12. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Ηurricanes που κυνηγούσαν από νωρίς το σκορ, είχαν τον Περσίτσα να ξεχωρίζει με 5 πόντους, με τον Βλάχο να σκοράρει από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα με τον Ασημομύτη να είναι και πάλι εξαιρετικός με 7 πόντους και τον Κατσαλή να σκοράρει ένα ακόμα τρίποντο, όμως οι φιλοξενούμενοι που πατούσαν καλύτερα, με τον Ιωαννίδη να είναι πρώτο βιολί με 6 πόντους, τον Γκυρτή να δίνει μεγάλες βοήθειες σε άμυνα και επίθεση με 4 και τρίποντο του Μακρή, πλησίασαν 35-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Lazers προσπαθούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα κυρίως με μακρινά σουτ με Βέλλη(2) – Πολυχρονίδη, αλλά οι Hurricanes με τρίποντες βόμβες του Περσίτσα, τον Βλάχο να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία με 5 πόντους και τον Κασελλάκη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, πήραν το προβάδισμα 46 – 50.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ,οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα από Κατσαλή(2) και Ασημομύτη, ξέφυγαν 59 – 52. Στην συνέχεια, οι Hurricanes έβγαλαν αντίδραση και απαντώντας με τον ίδιο τρόπο με Περσίτσα(2) και Ιωαννίδη, προσπέρασαν 62 – 64 λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού. 15 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Βέλλης με κρύο αίμα, σκόραρε από τα 6.75, δίνοντας μεγάλη νίκη στους Lazers με 65 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάρκος Ασημομύτης με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ με τους κρυμμένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γκυρτής με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Lazers είχαν 12/41 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Hurricanes είχαν 17/36 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 6/15 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Lazers(Αντωνακόπουλος ): Αντωνακόπουλος, Ασημομύτης 28(9ρ.), Βέλλης 9(14ρ.-8 ασίστ), Κατσαλής 17, Κοντιζάς 4, Πολυχρονίδης 7.

Hurricanes(Λατίφης): Ιωαννίδης 11, Μακρής 3, Χάρος 2, Βλάχος 6(11ρ.), Περσίτσας 19, Λατίφης 4(7ρ.), Κασσελάκης 4(7ρ.), Βασιλειάδης,Σακελλαρίου 2, Γκυρτής 13(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η φοβερή εξέλιξη της αναμέτρησης!