28/06/2022
Basketfathers 13 19 9 11 - 52 -
Gran Camaria 7 10 5 14 - 36 -

Με τρομακτικό Αμπατζή η νίκη των Basketfathers!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena , σε ένα παιχνίδι που οι περασμένες στα πλέι οφ ομάδες είχαν πάρα πολλές απουσίες, οι Basketfathers με τον φοβερό και τρομερό Αλέξανδρο Αμπατζή να βάζει 17 πόντους και να κατεβάζει 36 παρακαλώ ριμπάουντ, έφτασαν στη νίκη απέναντι στα Gran Camaria με 52-36.

Οι Basketfathers είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Αμπατζή με 5 και Κωστή με 4 πόντους αντίστοιχα, είχαν προβάδισμα 13-7. Για τα Camaria, ξεχώρισε ο Χρυσίνας με 5 πόντους, με τον Παπάζογλου να προσφέρει ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα ήταν και πάλι καλύτερη για τους γηπεδούχους και με τον Αμπατζή και παλι μπροστάρη με 7 πόντους και τον Καλτσά από κοντά με 6, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32-17. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , τα Camaria αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην επίθεση, με τον Σταθάκος να βάζει 4 πόντους και τους Παπάζογλου και Χρυσίνα από ένα καλάθι.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν φτωχό από πλευράς συγκομιδής και για τους δύο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα με 41 – 22. Ο Καλτσάς πήρε την μπαγκέτα με 5 πόντους με τον Καλτσά από κοντά να βάζει 4, ενώ για τα Καμάρια, 3 πόντους έβαλε ο Χρυσίνας και ένα καλάθι ο Τσακανίκας.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν εξαιρετικό για τους Basketfathers, καθώς με Καλτσά, Κλαδή να βάζουν από 4 και Αμπατζή, Τυράκη από ένα καλάθι, έδωσαν τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη, για να έρθουν τα Καμάρια με το δίδυμο Λαγουρού και Σταθάκου, να βάζουν 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, για το τελικό 52 – 36.