01/12/2019
Άνεμος BC 18 29 28 24 - 99 -
New World Fix 17 14 20 19 - 70 -

Με υπερηχητικό Γεωργούση καλπάζει ο  Άνεμος!

Βράδυ Παρασκευής και  στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League ο πρωτοπόρος Άνεμος (4-0) φιλοξένησε στο Athens Sports Hall τους Νew World Fix (2-1) μετατρέποντας μετά το πρώτο δεκάλεπτο ένα ντέρμπι στα χαρτιά σε παράσταση για έναν ρόλο με γρήγορο, απλό και  θεαματικό μπάσκετ !

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τους γηπεδούχους να επιτίθενται με τον Βήττα (5π) μέσα στο ζωγραφιστό και τον Λαδιά απ’ έξω (5π επίσης) προσπαθώντας να διασπάσουν την άμυνα ζώνης των Fix που δούλεψε καλά στα πρώτα δέκα λεπτά ενώ επιθετικά ο Σιάποντης  ήταν εύστοχος με 2/2 από την περίμετρο και μαζί με τον ορεξάτο Μπαρμπερίδη (5π) και τον Τσουράπη(4π) εντός ρακέτας κράτησαν τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ (18-17).

Ο Σιάποντης ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με μια ακόμη οβίδα από τα 6.75 αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά που προηγήθηκε η ομάδα του, καθώς ο Γεωργούσης  πήρε τ’ όπλο του με δύο back to back τριποντάρες και 8 σερί πόντους έφερε τον Άνεμο σε διψήφια διαφορά (31-21). Ο Diallo απάντησε με 4 σερί πόντους ωστόσο το παιχνίδι το όρισαν οι περιφερειακοί των γηπεδούχων (Χούσος, Καντιώτης & Λαδιάς) που με την ασφυκτική τους πίεση κούρασαν τον Μπαρμπερίδη ανοίγοντας το παιχνίδι για να σκοράρουν οι ψηλοί (Αθανασίου 4π & Βήττας 3π) αλλά και ο δαιμόνιος σουτέρ Παππάς (6π) φτάνοντας σε διπλό σκορ (38-29) και ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +16(47-31) !

Δεν άλλαξε το παραμικρό μετά την ανάπαυλα  και με τον Γεωργούση να συνεχίζει τα αγωνιστικά όργια σημειώνοντας 17 πόντους μέσα στα δέκα λεπτά και τον Βήττα να σιγοντάρει με άλλους επτά, ο Άνεμος δεν είχε πρόβλημα να συντηρεί διαφορές άνω των 20 πόντων αφού από την παρέα του Γαλανού οι μόνοι που απειλούσαν με συνέπεια ήταν οι Σιάποντης (4π) & Diallo (6π) με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 24 (75-51).

Η αναμέτρηση είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα  και το τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε περισσότερο run’n’gun με τον συνήθη …ύποπτο Γεωργούση να μην αφήνει το πόδι απ το γκάζι (8π) και τους Κωστόπουλο, Λαδιά και Καντιώτη να ακολουθούν με 4 ο καθένας τους, όσο στην αντίπερα όχθη βρήκε χώρο ο Τριγώνης (7π) με τον Άνεμο να κάνει το 5 στα 5 με το εμφατικό 99-70!

Mvp του αγώνα & των νικητών ο διαστημικός Φώτης Γεωργούσης με double double (36π, 13ρ, 1ασ, 1κλ) δίχως να υστερήσει κανείς. Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους ο “διπλός” Diallo Tidjane (15π,11ρ,1κλ,3κοψ, 2λάθη) ενώ βοήθησε κι ο Γιώργος Σιάποντης (16π με 4/5 τρίποντα,6ρ,2ασ,1κοψ & 2λ)

Η στατιστική αποδίδει ανάγλυφα την παρουσία των ομάδων εντός γηπέδου. Οι νικητές υπερίσχυσαν σε σουτ εντός πεδιάς (49-38%), υστέρησαν σε ποσοστά μεν (35-50%) αλλά εκτέλεσαν περισσότερα εύστοχα τρίποντα (11-6),τα πήγαν καλύτερα και από τις βολές (72-60%) και κυριάρχησαν στη συλλογή “σκουπιδιών” (45-35 ριμπάουντ) αλλά είχαν δύο λιγότερα μπλοκ (3-5)  και είχαν υπερδιπλάσια δημιουργία(13-6 ασίστ) & τριπλάσια κλεψίματα (10-3) καθώς και  λιγότερα λάθη (9-12)

Άνεμος(Κούμουλος ) :  Λαδιάς 14(1), Χούσος (5ρ), Βήττας 14(2τρ, 8ρ, 3ασ), Αθανασίου 10(7ρ,3κλ,1κοψ), Κωστόπουλος 6(5ρ), Παππάς 9(3), Καντιώτης 8 (4ασ), Καρατσαρέας 2(2κλ), Γεωργούσης 36 (5)

New World Fix(Γαλανός) :  Ντρες 3(1),Τριγώνης 8,  Γαλανός 3(1), Diallo 15, Σεργουνιώτης, Σιάποντης 16(4), Μπαρμπερίδης 9(2ασ), Κιτσαντάς 7, Τσουράπης 9 (7ρ)

Τι μας άρεσε : Απολαυστικός ο Άνεμος μετά το πρώτο δεκάλεπτο έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου με θαυμαστή ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση όντας σχεδόν μία ταχύτητα πάνω απ’ τους αντιπάλους του. Υπέροχες και οι φάσεις του Diallo στην … στρατόσφαιρα , τόσο το φόλοου κάρφωμα όσο και τα μπλοκ ! Εξαιρετική κι η ατμόσφαιρα ανάμεσα στις δύο ομάδες !

Τι δεν μας άρεσε : Η αλήθεια είναι πως περιμέναμε περισσότερο ανταγωνιστικούς τους NWFix , ωστόσο όλοι δικαιούνται ένα άσχημο βράδυ.