02/11/2022
Space Hellas 19 16 18 5 - 58 -
Paliagoura 22 22 18 14 - 76 -

Με υπογραφή Κασκάνη η πρόκριση στους 32!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Space Hellas (Master) υποδέχθηκε τα Paliagoura (Elite) για την φάση των 64 του Basketaki Cup. Σε ένα ιδιαίτερα ποιοτικό παιχνίδι τα Paliagoura κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση επικρατώντας με 58-76. Ασταμάτητο ως συνήθως ήταν το δίδυμο Αβανίδης – Κασκάνης, με τον πρώτο να αναδεικνύεται Betsson mvp και τον δεύτερο να υπογράφει την πρόκριση της ομάδας του με πολύ κρίσιμα καλάθια στο φινάλε. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο για αμφότερες τις ομάδες που βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικά ήταν τα Paliagoura που βασίστηκαν στους Αβανίδη (7π.), Κωστάκη (5π.), Κασκάνη (5π.), Τομαρά (2π.) και Σταφυλά (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Space Hellas παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους της, με τους Βεργόγιαννη (8π.), Ντουμάνη (6π.), Κωνσταντινίδη (3π.) και Μπαμπάκο (2π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Paliagoura διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, ενώ μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με +15. Ο Σταφυλάς ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα σκοράροντας 10 πόντους και έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Κασκάνη (5π.), Αβανίδη (4π.) και Κωστάκη (3π.). Η Space βασιζόμενη εκ νέου στους Ντουμάνη (6π.) και Μπαμπάκο (5π.) απάντησε με δικό της σερί και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν το διψήφιο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 35-44.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Η Space Hellas συνέχισε να τιμωρεί το κακό αμυντικό transition των φιλοξενούμενων, με τον Βεργόγιαννη να προσθέτει ακόμη 10 πόντους στη συλλογή του και τον Μπαμπάκο (6π.) να παραμένει σταθερός επιθετικά. Τα Paliagoura, ωστόσο, είχαν και πάλι πολύ καλό ρυθμό στο σκοράρισμα. Tα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κασκάνη (6π.) ήρθαν την πιο κατάλληλη στιγμή, οι Αβανίδης (6π) και Καλογιάννης (4π.) ήταν και πάλι συνεπείς και έτσι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με κάβα 9 πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνα των «πρασίνων» βελτιώθηκε σημαντικά. Η Space ούσα πολύ άστοχη κοντά στο καλάθι, σκόραρε μόλις 5 πόντους και δεν κατάφερε να διεκδικήσει το ματς μέχρι τέλους. Τα Paliagoura διατήρησαν τη συγκέντρωσή τους σε υψηλά επίπεδα, σκόραραν  στα κρίσιμα σημεία με τους Κασκάνη (4π.), Αβανίδη (4π.) και Τομαρά (4π.) και πήραν πανάξια την πρόκριση στις 32 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup.

Στο τέλος του αγώνα, η Space Hellas είχε 26/65 δίποντα, 0/6 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Paliagoura είχαν 18/37 δίποντα, 11/30 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Αβανίδης με 21 πόντους και double-double, έχοντας 7/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από την Space Hellas ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ντουμάνης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Space Hellas (Ντουμάνης) : Βεργόγιαννης 21, Ελευθερίου 2, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 3, Μπαζώρος 2, Μπαμπάκος 15, Ντουμάνης 15, Σιαρές.

Paliagoura (Κασκάνης) : Αβανίδης 21 (1), Καλογιάννης 4, Κασκάνης 20 (5), Κωστάκης 10 (2), Σταφυλάς 12 (2), Τομαράς 9 (1).

Τι μας άρεσε : Η ποιότητα των δύο ρόστερ.